Aktywność fizyczna

Ryzyko wystąpienia depresji można istotnie zmniejszyć, – a gdy depresja już wystąpi, minimalizować jej objawy – poprzez regularną aktywność fizyczną, podejmowaną co najmniej 3 razy w tygodniu.

Wyniki wielu badań obserwacyjnych wykazują, że odpowiednio dawkowana aktywność fizyczna może skutecznie przeciwdziałać depresji. Dane, opublikowane ostatnio w JAMA Psychiatry, potwierdzają, że u osób, które ćwiczą 3 razy w tygodniu ryzyko wystąpienia depresji zmniejszyło się o 19 proc. w porównaniu do tych, którzy nie są aktywni fizycznie. Natomiast każda dodatkowa sesja ćwiczeń w tygodniu to spadek ryzyka o kolejne 6 proc. Według specjalistów jednym z najlepszych sposobów zapobiegania a także leczenia depresji i zaburzeń nastroju jest chodzenie – spacery i szybki marsz to rodzaj wysiłku, który jest najbardziej uniwersalny, niewymagający szczególnych umiejętności ani nakładów finansowych a przynoszący przy tym wymierne efekty. Pozytywny wpływ na zaburzenia nastroju mają również inne rodzaje aktywności takie jak aerobik, pływanie, bieganie, jazda na rowerze czy nartach. Badania wykazują, że ważną rolę mogą odgrywać również ćwiczenia relaksacyjne i rozciągające oraz takie formy treningu jak na przykład Tai Chi. Dużą zaletą sportu jest to, że przynosi bardzo szybko wymierne efekty. Już po 10-minutowym treningu można zaobserwować poprawę nastroju. W jednym z badań odnotowano znaczący i trwały efekt antydepresyjny po dziesięciu 30-minutowych zajęciach na bieżni. Wysiłek fizyczny również może przynosić długotrwałe, pozytywne efekty. Badania wykazują, że codzienne spacery przez okres 7 tygodni mogą zapewnić poprawę samopoczucia nawet przez kolejnych 5 miesięcy.

Należy jednak pamiętać, że kluczem do sukcesu jest systematyczność. Regularny wysiłek fizyczny nie tylko redukuje ryzyko wystąpienia depresji, ale również zmniejsza nasilenie jej objawów.