Antydepresyjny Telefon Zaufania ITAKI to wspólna inicjatywa Fundacji ITAKA oraz firmy Servier Polska. Telefon jest czynny dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i czwartki, w godzinach od 17.00 do 20.00. Przy telefonie dyżurują lekarze psychiatrzy. Wysłuchają, doradzą, wskażą miejsca, gdzie można uzyskać pomoc w walce z chorobą.
Antydepresyjny Telefon Zaufania ITAKI powstał z myślą o osobach chorych na depresję i ich rodzinach. Depresja to nadal choroba bagatelizowana w Polsce, pomimo że dotyka coraz więcej ludzi w różnym wieku, bez względu na płeć i wykształcenie.
W związku z koniecznością dużo wcześniejszego zapisu na wizytę u lekarza psychiatry Antydepresyjny Telefon Zaufania ITAKI pełni ważną społecznie funkcję informacyjną i konsultacyjną. Analiza statystyk Antydepresyjnego Telefonu Zaufania ITAKI wskazuje, że cieszy się on sporym zainteresowaniem. W ciągu dwóch pierwszych kwartałów ostatniego roku z porad specjalistów skorzystało około 600 osób.
Profil statystycznego rozmówcy to kobieta, w przedziale wiekowym 36-50 lat, mieszkająca w mieście. Z telefonu korzystają również mężczyźni i młodzież. Dzwonią zarówno osoby dotknięte chorobą, jak i ich rodziny. Rozmowy dotyczą rozpoznania objawów depresyjnych u siebie lub osoby bliskiej oraz możliwości przebiegu leczenia (zwłaszcza wątpliwości związanych ze stosowaniem leków). Najczęściej rodziny chorych pytają o metody postępowania z chorymi na depresję, o to jak ich wspierać lub zachęcić do leczenia oraz hospitalizacji.
Pod numerem telefonu dyżurują specjaliści – psychiatrzy pracujący na co dzień w ośrodkach zajmujących się leczeniem depresji. Lekarze udzielą informacji o objawach choroby, o możliwych przyczynach jej rozwoju, metodach terapii, a także wskażą miejsca, gdzie można szukać profesjonalnej pomocy i wsparcia.
W związku z inauguracją Kampanii Forum Przeciw Depresji 2008 oraz rosnącą w społeczeństwie potrzebą edukacji Antydepresyjny Telefon Zaufania ITAKI zintensyfikuje swoją działalność. W trakcie przeprowadzania Dni Otwartych w Polsce, przez cztery kolejne soboty: 23 lutego, 1 marca, 8 marca oraz 15 marca, specjaliści – psychiatrzy będą pełnić dodatkowe dyżury w godzinach 10.00 – 22.00.