#przystanek depresja

Chcesz skorzystać z bezpłatnych konsultacji ze specjalistą?

Depresja może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, płci czy statusu społecznego czy ilości znajomych na facebooku.

Depresja kojarzy nam się przede wszystkim ze smutkiem czy obniżonym nastrojem. Nawet w języku potocznym używamy tego słowa dla określenia przygnębienia, złego samopoczucia. Wachlarz objawów depresji jest jednak dużo szerszy.

U nastolatków na przykład objawy, które wysuwają się na plan pierwszy mogą różnić się od tych, które najczęściej występują u osób dorosłych. Często najbardziej widoczne jest wręcz rozdrażnienie, drażliwość. Młody człowiek łatwo wpada w złość lub rozpacz, czasem przejawia wrogość wobec otoczenia zniechęcając do bliższego kontaktu.

 

 

Chcesz wiedzieć więcej?
Praktyczne informacje >>

 

#przystanekdepresja

Widzę.

Nagła zmiana zachowania osoby nam bliskiej zawsze powinna zwrócić naszą uwagę.

Oczywiście gorszy dzień może zdarzyć się każdemu.

Jeśli jest ich jednak coraz więcej może to być objaw depresji – choroby, która wymaga pomocy specjalisty.

Warto wiedzieć jak objawia się depresja aby dać szansę sobie lub bliskiej nam osobie na skorzystanie z pomocy i wyjście z choroby.

Chcesz wiedzieć więcej?
Praktyczne informacje >>

#przystanekdepresja

Reaguję.

Czasem więcej niż słowa może zdziałać przytulenie, obecność, która daje nadzieję, że ktoś się interesuje i będzie towarzyszył w pierwszych krokach, do zmiany na lepsze. To ważne nawet jeśli początkowo osoba chora stawia opór. Pomocna może też być szczera rozmowa, która  może  wskazać źródło problemów i pomóc znaleźć praktyczne rozwiązania.

Zawsze warto też powiedzieć bliskiej osobie, że widzisz, że dzieje się z nią coś niepokojącego, porozmawiać o swoich obserwacjach i zachęcić do konsultacji ze specjalistą (psychologiem, psychoterapeutą, psychiatrą).

Jeśli jest Ci źle. Nie widzisz sensu życia. Każdy dzień jest męką, a otaczający Cię ludzie nie rozumieją twojego smutku i złego nastroju. Możesz sam zrobić pierwszy krok, by to zmienić. Poproś o pomoc.

Chcesz wiedzieć więcej?
Praktyczne informacje >>

#przystanekdepresja

Pomagam.

Pamiętaj Twoją rolą nie jest stawianie diagnozy. To co, możesz zrobić to zwrócić uwagę i nie bagatelizować tego, co dzieje się z Twoim bliskim. Możesz udzielić mu wsparcia i zapewnić, że może liczyć na Twoją pomoc, wskazać miejsca, gdzie on oraz  jego rodzina mogą uzyskać specjalistyczną pomoc.

Kiedy człowiek zaczyna chorować na depresję, często otaczające go osoby nie wiedzą jak się zachować, co zrobić.

Czasami za słowami pocieszenia, które wypowiadają pomimo, że stoją dobre intencje, idzie negatywny przekaz. Warto wiedzieć jak mądrze wspierać w chorobie.

#przystanekdepresja

Tylko przystanek.

Depresja potrafi rozwijać się powoli. Zły nastrój, który od czasu do czasu doświadcza każdy człowiek, zaczyna trwać coraz dłużej. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość wydają się bez sensu. Coraz trudniej przeżyć każdy kolejny dzień. Nie jest to pseudo-problem, który znika po tygodniu.

Depresja jest chorobą, która jak każda inna choroba wymaga konsultacji ze specjalistą.

To ważne bo tylko profesjonalista może pomóc wyjść z choroby i wrócić do normalnego funkcjonowania. Wrócić do bycia znów rodzicem, dzieckiem, mężem, żoną,  przyjacielem, pracownikiem…

Depresja jest okresem, który – to prawda, może być trudny zarówno dla osoby chorej, jak i jej najbliższych. Jednak nie jest to stan, który trwa wiecznie. Mimo, że takie odczucia może wzbudzać. Depresja jeśli się pojawi, może być tylko przystankiem w życiu, chwilą czasem krótszą, czasem dłuższą, ale taką, która mija. Jest jeden warunek. Trzeba poprosić o pomoc.

Chcesz wiedzieć więcej?
Praktyczne informacje >>