Depresja w sztuce

Szwedzcy badacze potwierdzili związek między kreatywnością, a zapadalnością na choroby psychiczne. Jak się okazuje, w niektórych aspektach życia, takie zaburzenia są korzystne dla pacjenta.

Historia zna szereg przypadków geniuszy i artystów, którzy przez całe życie zmagali się z chorobą psychiczną, a mimo to mieli niemały wpływ na rozwój sztuki czy nauki. Wymienione poniżej osoby to niestety nikły procent tych, których dotknęło to cierpienie:

Analiza biografii Virginii Woolf (1882-1941) świadczy o tym, że ta najwybitniejsza pisarka brytyjska ruchu postmodernistycznego była niezwykle produktywna w okresie 1915-1941, kiedy występowały u niej wahania nastroju o niezbyt dużym nasileniu. Natomiast w okresie ciężkich epizodów choroby nie tworzyła prawie nic, choć prawdopodobnie przeżycia z tego okresu stanowiły materiał wykorzystany przez nią w powieściach. W roku 1941 nastąpił u niej silny nawrót choroby z objawami psychotycznymi. Pisarka popełniła samobójstwo (utopiła się).

Ludwik van Beethoven (1770 – 1827) – kompozytor i pianista niemiecki, ostatni z tzw. klasyków wiedeńskich, a zarazem prekursor romantyzmu w muzyce, uznawany za jednego z największych twórców muzycznych wszechczasów.

Wybitna amerykańska poetka i pisarka Sylvia Plath (1932-1963), która w przejmujący sposób opisała depresję w autobiograficznej powieści „Szklany klosz”, była wielokrotnie hospitalizowana psychiatrycznie w związku z próbami samobójczymi. Po jednej z takich prób nie udało się już jej uratować.

Samobójstwo popełnił także znany pisarz amerykański polskiego pochodzenia, Jerzy Kosiński (1933-1991), autor oryginalnych powieści, m.in. „Malowanego ptaka”.

Mark Twain (1835 – 1910) – amerykański pisarz pochodzenia szkockiego, satyryk, humorysta, wolnomularz. Do jego najbardziej znanych powieści należą Przygody Tomka Sawyera (1876), oraz Przygody Hucka (1884). Pisarz William Faulkner nazwał Twaina „ojcem amerykańskiej literatury”.

Przykładem osoby zmagającej się z chorobą i wielokrotnie hospitalizowanej, ale takiej, która dożyła późnego wieku, może być natomiast Zbigniew Herbert (1924-1998), jeden z najwybitniejszych literatów polskich XX wieku.

Robin McLaurin Williams (1951- 2014) – amerykański aktor i komik. Za rolę psychoanalityka w dramacie Buntownik z wyboru (1997) otrzymał Oscara w kategorii najlepsza rola drugoplanowa. Najbardziej znany był ze swoich ról komicznych. Był znany ze zdolności do improwizowania oraz parodiowania. 11 sierpnia 2014 zmarł śmiercią samobójczą, wskutek powieszenia. Aktor wcześniej zmagał się z głęboką depresją oraz uzależnieniem od alkoholu i narkotyków.

Kurt Cobain (1967 – 1994) – amerykański muzyk grunge’owy, najbardziej znany jako wokalista, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów. Popełnił samobójstwo.

Do depresji przyznaje się publicznie coraz więcej znanych, twórczych osób: Kora Jackowska, Danuta Stenka, Kayah czy Brooke Shields, która zbiła fortunę na swojej książce o depresji poporodowej.

Wśród osób zmagających się z depresją byli także:

  • Charles Dickens – pisarz
  • Lord Byron – poeta
  • Marilyn Monroe – aktorka
  • Linda Hamilton – aktorka
  • Sinéad O’Connor – piosenkarka
  • Ozzy Osbourne – wokalista
  • Edgar Allan Poe – pisarz
  • Kurt Vonnegut – pisarz