HONOROWY PATRONAT MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ DLA SZKOLEŃ DLA NAUCZYCIELI PT. „(NIE)WIDZIALNA NASTOLETNIA DEPRESJA”

Szkolenia dla nauczycieli oraz lekcja pokazowa na temat depresji wśród młodzieży, organizowane  w ramach  XIV edycji kampanii społecznej  Forum Przeciw Depresji uzyskały honorowy patronat Ministra Edukacji Narodowej.

Szkolenia są adresowane do nauczycieli, pedagogów, psychologów, dyrektorów szkół z  całego kraju, uczących w szkołach ponadpodstawowych (liceum, technikum, szkoła branżowa) oraz w klasach 7-8 szkół podstawowych.

 

Szkolenia odbędą się od marca do czerwca 2020 roku w 5 miastach w Polsce.

 

 

Celem szkoleń jest przekazanie rzetelnej wiedzy i  praktycznych narzędzi nauczycielom, aby mogli w swoich szkołach realizować lekcje na temat depresji dla wszystkich uczniów, aby nie bali się poruszać tego tematu z nastolatkami i reagować kiedy widzą, że dzieje się coś niepokojącego.

 

Szkolenia poprowadzą:

– ekspert medyczny,

– ekspert specjalizujący się w pomocy telefonicznej i online dzieciom oraz dorosłym w trudnych sytuacjach życiowych

– edukatorzy z Fundacji Edukacji Społecznej, którzy opracowywali Scenariusz lekcji oraz przeprowadzili pierwsze zajęcia w szkołach ponadpodstawowych w ramach pilotażowego programu.

 

W trakcie szkoleń eksperci przekażą uczestnikom rzetelną, merytoryczną wiedzę oraz praktyczne wskazówki i narzędzia, które ułatwią samodzielne realizowanie lekcji na temat depresji dla swoich uczniów.

 

Skąd się bierze depresja wśród dzieci i młodzieży?

Uczestnicy szkolenia dowiedzą się Skąd się bierze depresja wśród dzieci i młodzieży? Jakie są przyczyny choroby i jej objawy oraz jak nie pomylić nastoletniej depresji z buntem młodzieńczym. Jest to wiedza będąca fundamentem oraz pierwszym krokiem w świadomej i skutecznej pomocy osobie – nastolatkowi, który może chorować na depresję. Absolutnie nie chodzi o to, aby nauczyciel stawiał diagnozę i wchodził w rolę lekarza. Rzecz w tym, aby miał świadomość z czym wiąże się depresja, aby był wyczulony na wszelkie, nawet subtelne sygnały, które wysyła uczeń i aby nie bał się reagować – czy to poprzez zainicjowanie rozmowy z nastolatkiem, okazanie wsparcia i zrozumienia dla sytuacji, w której się znalazł, czy podpowiedź gdzie może szukać pomocy, ale również przez kontakt z rodzicami dziecka.

 

Jak można wspierać nastolatka?

Uczestnicy dowiedzą się również Jak mogą wspierać nastolatka, który choruje na depresję, a także zdobędą wiedzę gdzie mogą szukać pomocy w przypadku choroby ucznia. To nauczyciele spędzają z dzieckiem większą część dnia, mają możliwość zauważyć nawet najdrobniejsze, subtelne zmiany w zachowaniu, które mogą sygnalizować, że dzieje się niedobrego (np. słabsza koncentracja, utrata zainteresowań,  utrata relacji z rówieśnikami, gorsze oceny, spadek nastroju, zachowania agresywne, autoagresja, wagarowanie). W trakcie szkoleń nauczyciele zdobędą wiedzę na temat tego, co mogą realnie zrobić – jakie mają możliwości i gotowe narzędzia, których mogą użyć do tego, aby pomóc uczniowi kiedy zauważą u niego niepokojące objawy. To może być z pozoru zwykła rozmowa, pytanie okazujące wsparcie i zrozumienie czy rozmowa, konsultacja z psychologiem szkolnym czy rodzicami ucznia.

 

Jak nakłonić uczniów do otwartej i szczerej rozmowy?

W trakcie szkoleń uczestnicy dowiedzą się Jak nakłonić uczniów do otwartej i szczerej rozmowy? Zostaną im przekazane wskazówki na co zwrócić szczególną uwagę podczas rozmowy z młodzieżą o depresji, jakie pytania czy reakcje uczniów mogą się pojawić i jak sobie z nimi poradzić. W trakcie szkolenia uczestnikom zostanie pokazane krok po kroku jak skorzystać z konspektu zajęć dla nauczycieli, skąd pobrać materiały metodyczne i w jaki sposób z nich korzystać.

 

Każdy uczestnik szkolenia otrzyma certyfikat i materiały edukacyjne.

 

Szkolenia realizowane są w ramach  XIV edycji kampanii społecznej  Forum Przeciw Depresji – Znikające dzieci. Stop samobójstwom w nastoletniej depresji, która została objęta patronatem merytorycznym Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Partnerem szkoleń jest Wyższa Szkoła Bankowa oraz Fundacja Edukacji Społecznej.

Informacje o szkoleniach znajdują się na stronie internetowej kampanii Forum Przeciw Depresji www.forumprzeciwdepresji oraz na fanpage na Facebooku kampanii www.facebook.com/ForumPrzeciwDepresji

0 replies on “HONOROWY PATRONAT MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ DLA SZKOLEŃ DLA NAUCZYCIELI PT. „(NIE)WIDZIALNA NASTOLETNIA DEPRESJA””