W ramach współpracy z projektem „masz tę moc!” zespół projektowy w najbliższym czasie będzie publikował różne treści psychologiczne. Już dzisiaj możesz dowiedzieć się ciekawych rzeczy o mitach w psychologii! *
Mit: „Zaburzenia i choroby psychiczne występują rzadko.”
Fakt: Zaburzenia psychiczne są zaskakująco powszechne. Według statystyk jedna na cztery osoby w Polsce boryka się lub borykała z jakimiś problemami natury psychicznej.
Badania potwierdzają, że choroby psychiczne dotyczą dużej grupy ludzi.
Ponad 20% Polaków doświadczyło kiedyś choroby lub zaburzenia psychicznego.
Oznacza to, że z takimi osobami spotykamy się na co dzień, nawet o tym nie wiedząc. Najczęściej występujące zaburzenia w Polsce to zaburzenia nerwicowe oraz nadużywanie i uzależnienia od narkotyków i alkoholu. Choroby psychiczne dotykają osób bez względu na wiek, wykształcenie, dochody czy kulturę. Fakt jest taki, że choroby i zaburzenia natury psychicznej są bardziej
powszechne niż mogłoby się nam wydawać.
Mit: „osoby z chorobami czy zaburzeniami psychicznymi są agresywne i niebezpieczne”
Fakty: Rzadko kiedy osoby chore psychicznie są niebezpieczne bądź agresywne. Wręcz przeciwnie! To one często są ofiarami przemocy.
Osoby mierzące się z różnego rodzaju zaburzeniami lub chorobami psychicznymi częściej postrzegane są jako te „niebezpieczne” czy ” agresywne”, a to nieprawda! Choroba psychiczna NIE jest jednoznaczna z wyżej wymienionymi epitetami.
Badanie wyraźnie wykazuje, że to właśnie TE osoby częściej są ofiarami przemocy.[1] Natomiast poziom agresji jest u nich na podobnym poziomie co u reszty społeczeństwa.
Mimo to ten krzywdzący stereotyp wciąż występuje w społeczeństwie i powoduje, że ludzie często odsuwają się od tych „agresywnych i niebezpiecznych„– trzymają się na dystans. Takie działanie sprawia że osoby chore czują się gorsze, a jak już wiecie– nikt nie powinien czuć się gorszy!
Dlatego chcemy obalać mity! Mówimy NIE stereotypom!
W następnym wydaniu zostaną obalone kolejne mity!
Instagram @masz_te_moc
Facebook Masz tę moc
*Treści potwierdzone badaniami