Mity w psychologii!

W ramach współpracy z projektem „masz tę moc!” zespół projektowy w najbliższym czasie będzie publikował różne treści psychologiczne. Już dzisiaj możesz dowiedzieć się ciekawych rzeczy o mitach w psychologii! *

Mit: „Zaburzenia i choroby psychiczne występują rzadko.”

Fakt: Zaburzenia psychiczne są zaskakująco powszechne. Według statystyk jedna na cztery osoby w Polsce boryka się lub borykała z jakimiś problemami natury psychicznej.

Badania potwierdzają, że choroby psychiczne dotyczą dużej grupy ludzi.

Ponad 20% Polaków doświadczyło kiedyś choroby lub zaburzenia psychicznego.

Oznacza to, że z takimi osobami spotykamy się na co dzień, nawet o tym nie wiedząc. Najczęściej występujące zaburzenia w Polsce to zaburzenia nerwicowe oraz nadużywanie i uzależnienia od narkotyków i alkoholu. Choroby psychiczne dotykają osób bez względu na wiek, wykształcenie, dochody czy kulturę. Fakt jest taki, że choroby i zaburzenia natury psychicznej są bardziej

powszechne niż mogłoby się nam wydawać.

Mit: „osoby z chorobami czy zaburzeniami psychicznymi są agresywne i niebezpieczne”

Fakty: Rzadko kiedy osoby chore psychicznie są niebezpieczne bądź agresywne. Wręcz przeciwnie! To one często są ofiarami przemocy.

Osoby mierzące się z różnego rodzaju zaburzeniami lub chorobami psychicznymi częściej postrzegane są jako te „niebezpieczne” czy ” agresywne”, a to nieprawda! Choroba psychiczna NIE jest jednoznaczna z wyżej wymienionymi epitetami.

Badanie wyraźnie wykazuje, że to właśnie TE osoby częściej są ofiarami przemocy.[1] Natomiast poziom agresji jest u nich na podobnym poziomie co u reszty społeczeństwa.

Mimo to ten krzywdzący stereotyp wciąż występuje w społeczeństwie i powoduje, że ludzie często odsuwają się od tych „agresywnych i niebezpiecznych– trzymają się na dystans. Takie działanie sprawia że osoby chore czują się gorsze, a jak już wiecie– nikt nie powinien czuć się gorszy!

Dlatego chcemy obalać mity! Mówimy NIE stereotypom!

W następnym wydaniu zostaną obalone kolejne mity!

Instagram @masz_te_moc
Facebook Masz tę moc

*Treści potwierdzone badaniami

0 replies on “Mity w psychologii!”