SZKOLENIE DLA RODZICÓW: DZIECKO W KRYZYSIE – JAK ROZPOZNAĆ, JAK WESPRZEĆ? Termin szkolenia 10.06.2022 (piątek) godz. 17.00-19.00

Zapraszamy rodziców i opiekunów na bezpłatne szkolenie na temat kryzysów zdrowia psychicznego i depresji wśród dzieci i młodzieży, które odbędzie się w wersji on-line.

Celem szkolenia jest przekazanie rzetelnej wiedzy i praktycznych informacji na temat prewencji kryzysów w obszarze zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży, jak również potrzeb dzieci w kryzysie emocjonalnym. Uczestnicy otrzymają wiedzę dotyczącą tego jak przebiega depresja u nastolatków, jak ją zauważyć i na czym polegają sygnały ostrzegawcze, jak wyglądają symptomy depresji u nastolatka i jak bardzo różnią się one od objawów tej choroby u osoby dorosłej. Szkolenia poruszą również temat zachowań autoagresywnych u dzieci i młodzieży, wskazówek co należy wiedzieć, aby mądrze wspierać młodą osobę, która dokonuje samouszkodzeń.

Szkolenie realizowane jest w ramach kampanii społecznej Forum Przeciw Depresji, która została objęta patronatem merytorycznym Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i  Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego.

Rejestracja 
Aby się zarejestrować na szkolenie należy wypełnić formularz dostępny pod linkiem poniżej:

SZKOLENIE DLA RODZICÓW „DZIECKO W KRYZYSIE – JAK ROZPOZNAĆ, JAK WESPRZEĆ?” [10.06.2022]

Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

*Ilość miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń
*Potwierdzeniem rejestracji jest otrzymanie od organizatorów wiadomości e-mail z informacją o wpisaniu na listę uczestników szkolenia

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

Moje dziecko jest w kryzysie? Jak rozpoznać i skutecznie wspierać?60 min

Jolanta Palma –  interwent kryzysowy, suicydolożka

Wyjaśnienie mechanizmów obronnych pojawiających się w odpowiedzi na informację o kryzysie dziecka, które utrudniają skuteczną reakcję, wskazanie efektywnych sposobów komunikacji z dzieckiem, form pomocy dla dziecka i rodzica. 

  1. Co myśli i czuje rodzic, który dowiaduje się o tym, że jego dziecko jest w kryzysie
  2. Omówienie nieskutecznych i skutecznych sposobów reakcji na kryzys dziecka
  3. Wyjaśnienie czym różnią się poszczególne formy pomocy dziecku w kryzysie (psychoterapia indywidualna, grupowa, rodzinna, farmakoterapia)
  4. Przedstawienie miejsc, gdzie rodzic i dziecko może uzyskać pomoc (proponuję udostępnianie uczestnikom w materiałach poszkoleniowych spisu ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży).

Jak współpracować ze szkołą na rzecz dziecka z depresją? – 60 min

Lucyna Kicińska – pedagog, suicydolożka, terapeutka narracyjna i koordynatorka platformy „Życie warte jest rozmowy”  Od 16 lat związana z organizacjami pozarządowymi specjalizującymi się w pomocy telefonicznej i online dzieciom i dorosłym w trudnych sytuacjach życiowych.

Budowanie motywacji do nawiązywania współpracy ze szkołą, omówienie efektywności poszczególnych sposobów dostosowań do aktualnego funkcjonowania ucznia.

  1. Dlaczego to ważne, by szkoła wiedziała o problemach dziecka.
  2. Podstawy dostosowań, które szkoła powinna wdrożyć do procesu dydaktycznego
  3. Zindywidualizowana ścieżka kształcenia – kiedy, dla kogo, jak się ubiegać?
  4. Nauczanie indywidualne dla ucznia chorującego na depresję.

Sesja pytań i odpowiedzi – 30 min.

KAMPANIA FORUM PRZECIW DEPRESJI

Forum Przeciw Depresji jest kampanią społeczno-edukacyjną, organizowana przy okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją, począwszy od 2007 r. Celem kampanii Forum Przeciw Depresji jest realna pomoc osobom chorym na depresję oraz uświadomienie społeczeństwu, że nie jest to stan, który mija, ale choroba, która wymaga wsparcia specjalisty. Dotychczas działaniami edukacyjnymi kampania objęła ponad 15 500 osób, z bezpłatnych konsultacji skorzystało blisko 5000 osób, efekt dotarcia do społeczeństwa z informacjami dotyczącymi depresji  jest jeszcze większy, kiedy weźmie się pod uwagę również setki artykułów i audycji na temat depresji w mediach.

0 replies on “SZKOLENIE DLA RODZICÓW: DZIECKO W KRYZYSIE – JAK ROZPOZNAĆ, JAK WESPRZEĆ? Termin szkolenia 10.06.2022 (piątek) godz. 17.00-19.00”