PRZYZNANO NAGRODY W KONKURSIE „PORTRET ANHEDONII – gdy nic już nie cieszy…”

W dniu 20 maja 2014 r. w Warszawie odbyły się obrady jury Konkursu Fotograficzno-Plastycznego PORTRET ANHEDONII – gdy nic już nie cieszy…

ANHEDONIA – to jeden z głównych objawów depresji. To brak radości, szczęścia, odczuwania smaków życia i barw świata. To stan, który pozbawia emocji, znieczula i wyłącza z życia. Anhedonia to niezdolność do przeżywania radości i satysfakcji wtedy, gdy taka reakcja byłaby naturalna i przed okresem depresji występowała.

Konkurs został zorganizowany w ramach organizowanej przez fundację ITAKA kampanii społeczno-edukacyjnej Stop Depresji oraz kampanii Forum Przeciw Depresji.

Ideą Konkursu jest zwiększenie zdrowotnej świadomości społecznej na temat poważnej choroby jaką jest depresja. Dlaczego taki temat? Ponieważ coraz więcej Polaków zmaga się negatywnymi objawami i skutkami nieleczonej depresji.

Konkurs cieszył się ogromną popularnością. Do biura organizatora konkursu spłynęło ponad 100 prac fotograficznych, plastycznych, a także rzeźba. Jury w składzie: Prof. Janusz Heitzman (Instytut Psychiatrii i Neurologii), Janusz Gałuszka (artysta, malarz), Anna Jurkiewicz (Fundacja ITAKA) wyłoniło zwycięzców:

Pierwszą nagrodę aparat fotograficzny otrzymuje Klaudia Węgrzyn za fotografię, w której zdaniem Jury odbija się świat, w którym nie możemy rozpoznać emocji. Świat nie jest wyraźny. Zdjęcie i technika przedstawiają niedosłowność, poetyckość. Artystycznie podwójna ekspozycja.

1-klaudyna-wegrzyn

Drugą nagrodępraktyczny kurs fotografii lub malarstwa lub rysunku otrzymuje Marcelina Rydelek za pracę graficzną. Praca według Jury jest prosta w przekazie – „Pękło mi coś w życiu, ale jednocześnie się nie rozsypałem, można coś jeszcze poskładać. W pracy widać dwuznaczność: człowiek – dziurka od klucza.”

2-marcelina-rydelek

Trzecią nagrodę – e-kurs fotografii lub kurs malarstwa lub kurs rysunku otrzymuje Katarzyna Gauer za fotografię, która zdaniem Jury jest metaforą. Przedstawia bowiem beztroskę i radość, taką jak w dzieciństwie, zatrzymaną w połowie drogi.

3-katarzyna-gauer

Dodatkowo Jury wyróżniło cztery prace, których laureaci otrzymają dyplomy wyróżnienia:

Łukasz Maźnica za fotografię nazwaną przez Jury – Przystanek Doły. Praca ta przyciągnęła uwagę Jurorów groteskowością, która odbiera powagę pracy, ale też jest w niej ukazana nasza rzeczywistość. „Świat się na chwilę zatrzymał, życie przebiegło obok postaci na fotografii. Albo się podniesie i pojedzie dalej, albo nie….”

4-maznica-lukasz

Agnieszka Piekarska za portret kobiety z cieniem. „Zetknięcie się dwóch stron życia: jasnej i ciemnej. Ciemność włosów jest wtopiona w tło – człowiek staje się kukłą, maską. Widać jakby śmierć… Jednocześnie jasny kolor daje nadzieję, że nie wszystko jest przegrane – żółty to wstające słońce. Jeszcze ktoś po złej stronie…, ale wstaje nowy dzień.”

5-piekarska-agnieszka

Anna Witkowicz, która przysłała dwa plakaty, za pomysł i wartość edukacyjną.
„Pierwsza praca przedstawiająca pęknięte różowe okulary – symbol załamania się optymizmu i beztroskiego patrzenia na świat.”

6a-witkowicz-anna

„Druga praca. Czterolistna koniczyna – symbol szczęścia, sam w sobie – jednocześnie poprzez zastosowane kolory jest trochę „zagrożeniem atomowym”

6b-witkowicz-anna

Nadesłane prace pod kątem zgodności z tematem, wartości artystycznej oraz siły przekazu oceniali:

Ekspert medyczny:

Prof. Janusz Heitzman – wybitny ekspert z dziedziny psychiatrii, profesor Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, kierownik Kliniki Psychiatrii Sądowej

Ekspert artystyczny:

Janusz Gałuszka – artysta, malarz. Ukończył ASP we Wrocławiu. Dyplom z malarstwa uzyskał w 1999 roku, w pracowni Prof. Józefa Hałasa. Ma na koncie kilkanaście wystaw w kraju i za granicą. W swojej twórczości zajmuje się głównie tematem czym jest przekaz oraz czy sztuka jest sama dla siebie. Więcej informacji na blogu www.januszgaluszka.blogspot.com.

Organizator konkursu:

Anna Jurkiewicz – Centrum Ludzi Zaginionych Fundacja ITAKA

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

Nagrody zostaną przekazane do dnia 15.06.2014 r.

0 replies on “PRZYZNANO NAGRODY W KONKURSIE „PORTRET ANHEDONII – gdy nic już nie cieszy…””