14 stycznia rozpoczęła się kolejna edycja kampanii Forum Przeciw Depresji

W środę, 14 stycznia rozpoczęła się kolejna edycja kampanii Forum Przeciw Depresji, która w tym roku przebiega pod hasłem „DEPRESJĘ MOŻNA WYLECZYĆ!

stokrotka-medium

W CAŁEJ WARSZAWIE ZAKWITŁY STOKROTKI!
SYMBOL SOLIDARNOŚCI Z OSOBAMI CHORUJĄCYMI
NA DEPRESJĘ

STOKROTKA – to tegoroczny symbol kampanii Forum Przeciw Depresji. To symbol zrozumienia i solidarności z chorymi na depresję, to znak, że dostrzegam problem, nie jestem obojętny i wspieram osoby chore.

HAPPENING – 14 stycznia, o godzinie 12:30 w centrum Warszawy odbył się happening teatru ulicznego. Spektakl uliczny był wyrazem wsparcia dla osób chorujących na depresję.

W happeningu wziął udział Ambasador tegorocznej edycji kampanii Forum Przeciw Depresji – Mikołaj Roznerski.

Wspieram działania kampanii, ponieważ los osób chorych na depresję nie jest mi obojętny. Swoją postawą chcę zamanifestować solidarność z chorymi. Zachęcam wszystkich do rozejrzenia się wokoło – może pośród Was jest osoba, która potrzebuje pomocy.

Zainteresowani przechodnie otrzymywali materiały edukacyjne i symboliczne stokrotki.

Na konferencji prasowej inaugurującej IX edycję Kampanii eksperci w dziedzinie psychiatrii przedstawili dziennikarzom najnowsze dane związane z depresją.

Depresję trzeba traktować jako chorobę, a nie jako słabość, która minie, jeśli tylko „weźmiemy się w garść. Gdy wystąpią jej objawy, nie powinniśmy czekać, ale jak najszybciej udać się do psychiatry, bo im szybciej rozpoczniemy terapię, tym szybciej uzyskamy efekty – przekonywała dr Iwona Patejuk-Mazurek z Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Tymczasem – według dr Piotra Wierzbińskiego z Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – chorzy na depresję zgłaszają się do lekarza zbyt późno – po 6-8 miesiącach trwania choroby, często dopiero za namową innej osoby.

Obok utrzymującego się smutku podstawowym objawem depresji jest brak motywacji do działania.

Dla chorego z depresją nawet ubranie się czy codzienna higiena mogą być tak trudne jak wspinaczka na bardzo wysoką górę – tłumaczył dr Sławomir Murawiec.

Dr Patejuk-Mazurek przypomniała, że depresja jest chorobą nawracającą i aż 75 proc. cierpiących na nią osób może mieć nawrót w ciągu dwóch lat. Uważa się ją zarazem za najlepiej dającą się leczyć chorobę psychiczną.

Dr Wierzbiński zwrócił także uwagę na konsekwencje depresji, wśród których najtragiczniejszą może być samobójstwo „W Polsce z powodu depresji codziennie 16 osób odbiera sobie życie”. W ostatnich dwóch latach wzrost liczby samobójstw w naszym kraju bije kolejne rekordy.

Eksperci podkreślali, że dzięki nowym generacjom leków przeciwdepresyjnych terapia może być dla danego pacjenta dobrana tak, by nie odczuwał żadnych lub tylko minimalne działania niepożądane. Ważne jest jednak, by leki przeciwdepresyjne przyjmować odpowiednio długo, nie przerywając terapii.

Jak przypomniała dr Patejuk-Mazurek, z ostatnich danych wynika, że depresja jest diagnozowana najczęściej u osób między 20. a 40. rokiem życia, a więc aktywnych zawodowo. Z raportu Uczelni Łazarskiego pt. „Depresja – analiza kosztów ekonomicznych i społecznych”, który ukazał się w październiku 2014 r. wynika, że depresja jest główną przyczyną utraty wydajności w pracy – z powodu zwolnień lekarskich i wcześniejszego przechodzenia na rentę. Utrata produktywności osób z depresją kosztuje nasz kraj od 1 do 2,6 mld złotych rocznie.

FORUM PRZECIW DEPRESJI W PIGUŁCE:

  • Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji 22 594 91 00 czynny w środy i czwartki w godzinach 17:00 – 19:00
  • Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA 22 654 40 41 czynny w poniedziałki w godzinach od 17:00 – 20:00

Zapraszamy do zapoznania się z nową odsłoną strony internetowej forumprzeciwdepresji.pl, na której znajdują się informacje o objawach, przebiegu i sposobach leczenia depresji.

NOWOŚCI NA STRONIE INTERNETOWEJ!

  • Zakładka „Gdzie szukać pomocy” – to miejsce, gdzie znajduje się:
  • Mapa Punktów Pomocy – unikatowa, ogólnopolska baza kontaktów do Poradni Zdrowia Psychicznego, Przychodni, w których przyjmują lekarze psychiatrzy, Szpitali z Oddziałami Psychiatrycznymi, a także prywatnych gabinetów lekarzy specjalistów w dziedzinie psychiatrii.
  • Ważne Telefony Antydepresyjne – numery telefonów oraz ogólnopolskie infolinie, pod którymi osoby z depresją, zaburzeniami psychicznymi czy ofiary przemocy mogą uzyskać wsparcie.
  • Zakładka „Forum pod opieką lekarza specjalisty” – to miejsce, gdzie można uzyskać poradę bądź odpowiedź na nurtujące pytania. Moderatorem forum jest lekarz psychiatra.
    Dodatkowo na stronie internetowej można zapoznać się z aktualnościami i szczegółowymi informacjami dotyczącymi bieżącej edycji kampanii.

Zapraszamy także do odwiedzenia profilu kampanii na Facebook’u – www.facebook.com/ForumPrzeciwDepresji, na którym można śledzić aktywności odbywające się w ramach tegorocznej edycji, a także zapoznać się z doniesieniami naukowymi, poradami i artykułami dotyczącymi depresji. Mamy już ponad 2 000 polubień!

0 replies on “14 stycznia rozpoczęła się kolejna edycja kampanii Forum Przeciw Depresji”