PRZYWRÓCIĆ KOLORY DEPRESJI – POWIEDZIEĆ „NIE” ANHEDONII

VIII EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEJ KAMPANII SPOŁECZNEJ FORUM PRZECIW DEPRESJI

Firma Servier Polska we współpracy z Fundacją ITAKA, Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych zaprasza do włączenia się w ósmą edycję ogólnopolskiej kampanii społecznej FORUM PRZECIW DEPRESJI. Patronat naukowy nad kampanią objęło Polskie Towarzystwo Psychiatryczne.

ORGANIZATORZY FORUM PRZECIW DEPRESJI ZAPRASZAJĄ:
NA CZAT Z LEKARZEM PSYCHIATRĄ

12 lutego (w środę) w godzinach 16:00 – 18:00 i 21 lutego (w piątek) w godzinach 15:00 – 17:00 będzie można porozmawiać ze specjalistą w dziedzinie psychiatrii, który będzie dyżurował na stronie www.forumprzeciwdepresji.pl. Zapraszamy do zadawania pytań.

NA DZIEŃ OTWARTY– 24 lutego 2014 (poniedziałek), godz. 12:00
Hotel Mercure Warszawa Centrum, ul. Złota 48

W ramach tegorocznej edycji Forum Przeciw Depresji zainteresowane osoby będą mogły skorzystać z bezpłatnych konsultacji psychiatrycznych (godz. 12:00 – 18:00) a także wziąć udział w otwartych specjalistycznych wykładach (godz. 15:00 – 17:00):

  • Depresja we współczesnym świecie – przyczyny, przebieg choroby, leczenie
  • Anhedonia w depresji – życie bez barw

Skorzystać będzie można również z materiałów edukacyjnych przygotowanych specjalnie na tę okazję.

NA STRONĘ INERNETOWĄ www.forumprzeciwdepresji.pl, która powstała z myślą o osobach chorych na depresję i tych, których bliscy lub znajomi zmagają się z tą chorobą. Za jej pośrednictwem można uzyskać wiele informacji o objawach, przebiegu i sposobach leczenia depresji oraz wykonać test Becka, czyli sprawdzić swoje samopoczucie psychiczne. Na stronie znajdują się także aktualności i szczegółowe informacje dotyczące bieżącej edycji kampanii.

NA PROFIL AKCJI FORUM PRZECIW DEPRESJI: www.facebook.com/ForumPrzeciwDepresji, na którym na bieżąco umieszczane są szczegółowe informacje dotyczące akcji, a także doniesienia naukowe, konkursy wiedzy i konkursy plastyczne.

DO SKORZYSTANIA Z ANTYDEPRESYJNEGO TELEFONU ZAUFANIA FUNDACJI ITAKA 22 654 40 41

Ponownie uruchomiony został Antydepresyjny Telefon Zaufania, przy którym dyżurować będą lekarze psychiatrzy – specjaliści od leczenia depresji. Udzielają porad, wspierają chorych i ich rodziny. Nie stawiają diagnozy i nie leczą, bo nie da się tego zrobić przez telefon, służą jednak pomocą, wsparciem i doradzają, nie tylko osobom chorym, ale również tym, które jedynie podejrzewają, że mogą mieć depresję, także ich bliskim. Telefon czynny jest w każdy poniedziałek i czwartek w godzinach
17:00 – 20:00.

Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA działa dzięki grantowi edukacyjnemu firmy Servier.

ORAZ DO WSPÓLNEGO MALOWANIA MURALU I AKCJI HAPPENINGOWEJ Z UDZIAŁEM DARIUSZA PACZKOWSKIEGO

Przywrócić kolory w depresji, powiedzieć NIE anhedonii” to trzydniowa akcja społeczno-edukacyjna, zaplanowana na wiosnę*, której celem jest zaangażowanie mieszkańców Warszawy we wspólne stworzenie muralu – widocznego artystycznego symbolu wsparcia osób z depresją i zwrócenie uwagi na jeden z jej kluczowych objawów – anhedonię. Opiekunem artystycznym projektu jest Dariusz Paczkowski, grafficiarz, street artowiec, performer, animator życia kulturalnego.

***
Kampania Forum Przeciw Depresji organizowana jest od 2007 roku przez firmę Servier Polska. Celem akcji jest szerzenie wiedzy na temat depresji oraz uświadomienie społeczeństwu, że nie jest to chwilowy stan, ale choroba, która wymaga leczenia. Kampania ma także pomóc osobom chorym i ich rodzinom w pokonywaniu trudności oraz zachęcić do skorzystania z pomocy lekarzy, terapeutów i grup wsparcia.

W tym roku przewodnim tematem jest anhedonia, czyli jeden z kluczowych objawów depresji. Jest to brak odczuwania przyjemności, smaków i barw życia, utrata radości. Anhedonia zaburza funkcjonowanie społeczne, jest jedną z głównych przyczyn zmniejszenia aktywności i zawężenia zainteresowań.

 

* Dokładne informacje dotyczące daty i miejsca zostaną udostępnione na stronie Forum Przeciw Depresji.

0 replies on “PRZYWRÓCIĆ KOLORY DEPRESJI – POWIEDZIEĆ „NIE” ANHEDONII”