Rusza 10 edycja kampanii Forum Przeciw Depresji – BYĆ BLISKO w depresji

23 lutego w Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją startuje 10 edycja ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji, która w tym roku będzie poświęcona konkretnym działaniom ukierunkowanym na pacjenta oraz najbliższych osoby chorej na depresję.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rocznie na depresję choruje 10% populacji, co oznacza, że w otoczeniu każdego z nas są osoby, które codziennie doświadczają tej choroby. Uświadomienie sobie tego faktu jest niezwykle istotne, ponieważ depresja jest chorobą, w której bardzo ważne jest wsparcie jakiego udzielają najbliżsi osobie chorej, ale także każdy z jej otoczenia.

 

BYĆ BLISKO w depresji – to hasło, które towarzyszy tegorocznej edycji Forum Przeciw Depresji, ale także idea, dzięki której możemy efektywnie wspierać oraz nieść pomoc osobom chorującym na depresję oraz ich najbliższym.

 • BYĆ BLISKO w depresji = EMPATIA to znaczy wczuj się w stan chorego, wsłuchaj się w to co mówi, zauważ sygnały, jakie wysyła, zaakceptuj jego stan zdrowia. Często osobie chorej trudno mówić o swoich przeżyciach, otwarcie prosić o pomoc , chociaż bardzo jej potrzebuje. Regularnie wzmacniaj motywację do działania. Okazuj wiele wyrozumiałości i zrozumienia , ale nie pocieszaj, i nie staraj się aktywizować „na siłę”. Pamiętaj! Depresja jest chorobą, a nie fanaberią, ani stanem chwilowo obniżonego nastroju. Bliską osobę, która na nią choruje należy traktować z troską i powagą.

 

 • BYĆ BLISKO w depresji = WIEDZA to znaczy wiedzieć więcej na temat choroby, umieć rozpoznawać jej objawy oraz przyczyny. Nie zawsze od razu możemy dostrzec objawy depresji. Nie wszyscy chorujący na depresję cierpią z powodu tych samych objawów. Nie zawsze jest tak, że osoba chora pokazuje depresyjny nastrój czy skarży się na wewnętrzną pustkę. W niektórych przypadkach przeważają zaburzenia snu, anhedonia, rozdrażnienie w innych dolegliwości fizyczne. Warto więc wiedzieć na co szczególnie zwrócić uwagę, aby w odpowiednim momencie i w odpowiedni sposób wesprzeć osobę chorą. Tą wiedzą chcemy się z Wami podzielić.

 

 • BYĆ BLISKO w depresji = TERAPIA to znaczy, że depresja jak każda inna choroba powinna być odpowiednio leczona. Jest to proces długotrwały: pacjent i jego bliscy powinni być przygotowani na to, że pełny efekt terapii pojawić się może dopiero po 2-4 tygodniach, a przyjmowanie leków powinno trwać nie mniej nić 6 miesięcy. Terapia depresji jest zindywidualizowanym procesem. Najlepsze efekty terapeutyczne uzyskuje się z jednoczesnym zastosowaniem dwóch metod : leczenia farmakologicznego i psychoterapii. Ważne jest również wspieranie chorego przez najbliższe osoby.

Pamiętaj! Jeśli podejrzewasz u siebie lub Twojego bliskiego depresję, jeśli sądzisz, że dzieje się z Tobą coś poważniejszego niż chwilowe obniżenie nastroju, stres czy przemęczenie – nie wahaj się i skontaktuj się ze specjalistą. Depresję można wyleczyć!

 

 

START 23 lutego ->   FINAŁ KAMPANII 8 marca

 

W ramach kampanii przez dwa tygodnie nasze działania skierowane będą do osób chorujących na depresję, ich rodzin i bliskich. Nasze działania edukacyjne mają na celu zwiększenie świadomości na temat depresji oraz wsparcie chorych na depresję i ich rodzin.

 

W tym roku aktywności podczas Kampanii będą odbywały się w Internecie na stronie Internetowej kampanii (www.forumprzeciwdepresji.pl) oraz na fanpage Forum Przeciw Depresji na Facebook’u (www.facebook.com/ForumPrzeciDepresji).

 

W ramach kampanii będzie działał również nasz Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji (22 594 91 00), pod którym będzie dyżurował lekarz psychiatra oraz dodatkowo uruchomiony zostanie dyżur psychologa.

 

Podczas rozmowy specjaliści pomogą choremu na depresję lub osobom, które podejrzewają depresję u kogoś bliskiego, w rozpoznaniu problemu, a także znalezieniu oparcia w sobie i najbliższym otoczeniu. Czasem zwykła rozmowa, czy szczere i życzliwe wysłuchanie drugiej osoby może przybliżyć osobę chorą do podjęcia decyzji o leczeniu depresji i wizycie u specjalisty. Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji nigdy nie zastąpi wizyty u specjalisty, ale umożliwia pierwszy, anonimowy kontakt ze specjalistą.

 

23 lutego –>   8 marca

BYĆ BLISKO = WSPARCIE

 

ANTYDEPRESYJNY TELEFON FORUM PRZECIW DEPRESJI – z dyżurem lekarza psychiatry i psychologa

22 594 91 00

Jeśli podejrzewasz u siebie lub Twojego bliskiego depresję, jeśli sądzisz, że dzieje się z Tobą coś poważniejszego niż chwilowe obniżenie nastroju, stres czy przemęczenie – nie wahaj się i skontaktuj się ze specjalistą. Zadzwoń!

Telefon czynny jest w każdą środę i czwartek w godz. 17:00-19:00

DODATKOWO!

23 lutego (wtorek), godz. 14:00-21:00

29 lutego (poniedziałek), godz. 17:00-19:00

7 marca (poniedziałek), godz. 17:00-19:00

 

CZAT ZE SPECJALISTĄ – LEKARZEM PSYCHIATRĄ ORAZ PSYCHOLOGIEM

Masz pytanie albo problem, o którym chciałbyś porozmawiać? A może to ktoś z Twoich bliskich potrzebuje wsparcia? Zapraszamy na stronę na spotkanie z lekarzem psychiatrą oraz psychologiem.

23 lutego (wtorek), godz. 14:00-21:00

26 lutego (piątek), godz. 17:00-19:00

1 marca (wtorek), godz. 17:00-19:00

4 marca (piątek), godz. 17:00-19:00

8 marca (wtorek), godz. 17:00-19:00

 

FORUM ZE SPECJALISTĄ – LEKARZEM PSYCHIATRĄ

Zakładka „Forum pod opieką lekarza specjalisty” – to miejsce, gdzie można uzyskać poradę bądź odpowiedź na nurtujące pytania. Moderatorem forum jest lekarz psychiatra.

 

BYĆ BLISKO = EDUKACJA

 

Publikacji na temat depresji systematycznie przybywa. Niestety wciąż wiele osób nie wie gdzie szukać sprawdzonych informacji na temat choroby, czy też gdzie uzyskać profesjonalną pomoc specjalisty. Celem intensyfikacji działań edukacyjnych prowadzonych podczas Kampanii w Internecie jest dostarczenie jak największej ilości sprawdzonych, merytorycznych, ale też praktycznych informacji przygotowanych pod opieką specjalistów – lekarzy psychiatrów i psychologów.

 

DEPRESJA – CHCĘ WIEDZIEĆ WIĘCEJ – dwa tygodnie wiedzy o depresji

(www.facebook.com/ForumPrzeciwDepresji oraz www.forumprzeciwdepresji.pl)

 

Inspiracją i bodźcem do zintensyfikowania działań kampanii w Internecie jest bezpośredni kontakt organizatorów kampanii z osobami chorymi na depresję oraz ich najbliższymi poprzez fanpage na Facebooku oraz stronę Internetową kampanii. Wśród tematów, które będą poruszane na profilu kampanii Forum Przeciw Depresji na Facebook’u oraz na stronie internetowej kampanii będą zagadnienia, najczęściej zgłaszane przez osoby chore na depresję lub ich najbliższych Organizatorzy wymieniają najważniejsze z nich:

 

 • Depresja nawracająca: jakie jest ryzyko nawrotu choroby i w jaki sposób można je zmniejszyć, a także które objawy powinny zaniepokoić, a które wskazują kolejny epizod.

 

 • Anhedonia: jak rozpoznać ten jeden z kluczowych objawów depresji i czym może grozić jeśli pozostaje niezauważona.

 

 • Mój bliski ma depresję: jak być blisko osoby chorej na depresję, po pierwsze rozumiejąc sytuację, w której się znajduje, ale również efektywnie dając wsparcie osobie chorej.

 

 • Zaburzenia snu w depresji: kiedy powinny zaniepokoić i być zgłoszone lekarzowi oraz jak można im zapobiegać.

 

 • Lęk w depresji: objaw depresji, zaburzenie współwystępujące czy niezależna choroba?

 

 

Organizatorzy przypominają!

SYMBOLEM OGÓLNOPOLSKIEJ KAMPANII FORUM PRZECIW DERESJI JEST STOKROTKA

stokrotka-medium
Stokrotka to symbol zrozumienia i solidarności z chorymi na depresję.

Zapraszamy do przyłączenia się i wsparcia!

 

Zachęcamy do wirtualnego okazania solidarności z osobami chorującymi na depresję: www.facebook.com/ForumPrzeciwDepresji

Przypinam stokrotkę na swoim zdjęciu profilowym na Facebook’u, ponieważ:

 • dostrzegam problem,
 • nie jestem obojętny,
 • wspieram osoby chore.

NIECH W CAŁEJ POLSCE ZAKWITNĄ STOKROTKI!

SYMBOL SOLIDARNOŚCI Z OSOBAMI CHORUJĄCYMI NA DEPRESJĘ

0 replies on “Rusza 10 edycja kampanii Forum Przeciw Depresji – BYĆ BLISKO w depresji”