DEPERSJA … to nie tylko obniżony nastrój

11 edycja ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji

23 lutego w Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją startuje 11 edycja ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji, która wzorem lat ubiegłych, również w tym roku będzie poświęcona konkretnym działaniom ukierunkowanym na pacjenta oraz najbliższych osoby chorej na depresję.

Depresja jest najczęściej rozpoznawaną chorobą psychiczną i dotyka ludzi we wszystkich społecznościach na całym świecie. Według aktualnych danych WHO na depresję cierpi ok. 350 mln osób, a niemal milion corocznie popełnia samobójstwo (przy czym liczba prób samobójczych jest prawdopodobnie nawet do 20 razy wyższa). W Polsce z chorobą zmaga się od 1,5 – 2,6 miliona osób.

DEPRESJA … to nie tylko obniżony nastrój – to hasło, które towarzyszy tegorocznej edycji Forum Przeciw Depresji. Ma celu uświadomienie, że oprócz szeregu typowych objawów, które towarzyszą depresji i są powszechnie utożsamiane z chorobą, są również takie, które bagatelizujemy myśląc, że są wynikiem jedynie przemęczenia czy stresu. Tymczasem powinny być wyraźnym sygnałem do tego aby udać się do lekarza i poprosić o pomoc.

Większość osób, które podejrzewają u siebie depresję trafia w pierwszej kolejności do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Ci pacjenci stanowią aż 40% wszystkich pacjentów lekarzy tzw. pierwszego kontaktu. Niestety tylko połowa z nich po postawieniu diagnozy decyduje się na wizytę u lekarza specjalisty – psychiatry.

Obniżenie nastroju, utrata zainteresowań czy zmniejszona energia to tylko jedne z typowych, negatywnych objawów depresji. Tymczasem chorobie towarzyszą często też inne schorzenia czy objawy, które powinny, w nasilonych przypadkach, wzbudzić niepokój i dać impuls do wizyty u specjalisty.

Anhedonia, czyli niezdolność do odczuwania pozytywnych uczuć takich jak np. radość, szczęście, zadowolenie z czegokolwiek lub większości rzeczy, które do tej pory budziły takie uczucia, jest jednym z kluczowych objawów depresji. Anhedonia to brak przyjemności, którą dają nawet proste czynności – jedzenie, czytanie, kontakty z innymi ludźmi, również seks. Utrata dotychczasowych zainteresowań, szczególnie jest widoczna u osób, które miały swoje pasje, hobby, były bardzo aktywne. Objaw ten występuje u około 37% pacjentów z depresją.

Lęk niemal zawsze towarzyszy depresji. Pojawia się szczególnie rano, lecz czasem po krótkim okresie wewnętrznego spokoju trwa większą część dnia. Towarzyszy mu zwykle trwoga o własne życie i przyszłość. Uczucie utraty podstawowego wewnętrznego oparcia, wiary w siebie czy pomyślność życia wyraźnie się nasila. Lęk może też występować jako  tzw. „maska” depresji, kiedy obniżenie nastroju i inne objawy afektywne schodzą na dalszy plan, a dominuje uczucie uogólnionego lęku. Niezależnie od charakteru zaburzeń lękowych u chorych nasila się subiektywne uczucie dyskomfortu i poczucie bezradności. Zarówno w stanach depresyjnych, jak i lękowych, pacjenci dostosowują się do swoich objawów np. wycofując się coraz bardziej z życia społecznego oraz zawodowego. Częstość występowania objawów lękowych u chorych na depresję może wynosić nawet 95%, a częstość występowania wtórnej depresji w zaburzeniach lękowych szacuje się na około 65%. Kobiety są też bardziej narażone na wystąpienie zaburzeń lękowych

Zaburzenia snu to jeden z bardzo częstych objawów występujących w depresji. Bezsenność występuje u ok. 80% pacjentów z depresją i według niektórych badań uznawana jest za czynnik ryzyka ujawnienia się tendencji samobójczych u pacjentów z dużym epizodem depresyjnym. Jednak zaburzenia snu, jakie towarzyszą depresji, to nie tylko bezsenność, ale również nadmierna senność w ciągu dnia, która może wynikać z braku snu lub jego złej jakości w ciągu nocy. U pacjentów z depresją występują najczęściej zaburzenia ciągłości snu i głębokości snu. W konsekwencji pacjenci skarżą się często na sen płytki, czujny, niedający wypoczynku oraz niemożność zaśnięcia głębokim snem.

Pacjent chory na depresję przychodzi do lekarza po nadzieję. Chciałby znów cieszyć się życiem, prawidłowo odczuwać emocje, być sobą sprzed choroby. W rankingu potrzeb i oczekiwań wobec terapii przeciwdepresyjnej – na pierwszym miejscu pacjenci wskazują powrót optymizmu i witalności, prawidłowego odczuwania emocji oraz normalnego funkcjonowania w domu i w pracy, dopiero na szóstym miejscu wymieniają brak objawów depresji. Lekarze umieścili natomiast na pierwszym miejscu rankingu oczekiwań wobec terapii antydepresyjnej – redukcję objawów depresji.

 

 

– Podsumowując każdą z poprzednich edycji naszej Kampanii widzimy, jak wciąż ważna i potrzebna jest możliwość porozmawiania ze specjalistą, uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania czy dowiedzenia się jak można pomóc osobie bliskiej, u której podejrzewamy depresję – podkreśla Katarzyna Urbańska  z Servier Polska – organizator Kampanii Forum Przeciw Depresji. Kolejny rok z rzędu stwarzamy okazję do tego, aby z takiej możliwości mógł bezpłatnie skorzystać każdy, kto tylko czuje taką potrzebę – dodaje Urbańska.

 

START / 23 lutego godz. 14.00-21.00

 

ANTYDEPRESYJNY TELEFON FORUM PRZECIW DEPRESJI
– z dyżurem lekarza psychiatry i psychologa, który działa pod numerem tel. 22 594 91 00.

 

Jeśli podejrzewasz u siebie lub Twojego bliskiego depresję, jeśli sądzisz, że dzieje się z Tobą coś poważniejszego niż chwilowe obniżenie nastroju, stres czy przemęczenie – nie wahaj się i skontaktuj się ze specjalistą. Zadzwoń!

Telefon jest też czynny przez cały rok w każdą środę i czwartek w godz. 17:00-19:00

CZAT ZE SPECJALISTĄ – LEKARZEM PSYCHIATRĄ ORAZ PSYCHOLOGIEM  www.forumprzeciwdepresji.pl

Masz pytanie albo problem, o którym chciałbyś porozmawiać? A może to ktoś z Twoich bliskich potrzebuje wsparcia? Zapraszamy na stronę na spotkanie z lekarzem psychiatrą oraz psychologiem.

Możliwość porozmawiania anonimowo z lekarzem jest czasem ważnym, pierwszym krokiem do tego aby poprosić o pomoc. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób zmagających się z depresją – chorobą, która jeśli jest zbagatelizowana lub niewłaściwie leczona może nieść za sobą poważne konsekwencje – zaznacza lek. med. Marzena Firlej z  Mazowieckiego Specjalistycznego Centrum Zdrowia.

 

DZIEŃ OTWARTY / 28 lutego godz. 16.00-19.00

WYKŁADY BEZPŁATNE

Poznać depresję. 

Nic mnie nie cieszy, nic mi się nie chce … czy to już depresja?
Bezsenność – kiedy staje się objawem depresji?
Lęk w depresji.

 

Wsparcie w depresji.

Depresja nie mija sama … czyli kiedy konieczna jest wizyta u specjalisty?
Dialog w depresji. Jak rozmawiać z osobą chorą.

 

BEZPŁATNE KONSULTACJE Z LEKARZEM PSYCHIATRĄ ORAZ PSYCHOLOGIEM

Dla pacjentów i ich bliskich.

Organizatorzy przypominają!

SYMBOLEM OGÓLNOPOLSKIEJ KAMPANII FORUM PRZECIW DEPRESJI JEST STOKROTKA

Stokrotka to symbol zrozumienia i solidarności z chorymi na depresję.
Zapraszamy do przyłączenia się i wsparcia!

Zachęcamy do wirtualnego okazania solidarności z osobami chorującymi na depresję:  www.facebook.com/ForumPrzeciwDepresji

Przypinam stokrotkę na swoim zdjęciu profilowym na Facebook’u, ponieważ:

  • dostrzegam problem,
  • nie jestem obojętny,
  • wspieram osoby chore.

NIECH W CAŁEJ POLSCE ZAKWITNĄ STOKROTKI!

SYMBOL SOLIDARNOŚCI Z OSOBAMI CHORUJĄCYMI NA DEPRESJĘ

0 replies on “DEPERSJA … to nie tylko obniżony nastrój”