Rola diety w leczeniu depresji

Dieta wpływa na niemal każdy aspekt naszego życia – pracę, witalność, czy humor. Brakuje jednak potwierdzonych naukowo doniesień dotyczących jakości spożywanego pokarmu na choroby układu nerwowego, jak np. depresja.

Czasopismo BMC Medicine opublikowało wyniki badań dotyczących wpływu określonego schematu dietetycznego na rozwój depresji. Przed trwającą 12 tygodni analizą zakwalifikowano do badania 67 pacjentów z depresją w różnym stadium zaawansowania.  Chorych podzielono na 2 grupy: grupa badawcza w czasie badania mogła na bieżąco korzystać z pomocy dietetyków, grupa kontrolna nie miała takiej możliwości.

Grupa korzystająca z porad dietetyków brała udział w 7 indywidualnych konsultacjach żywieniowych. Do najważniejszych wskazówek zaliczyć można m.in. zwiększenie spożycia produktów pełnoziarnistych, surowych warzyw, owoców, produktów mlecznych, orzechów, jaj czy oliwy. Z drugiej strony, zalecono odstawienie produktów wysoko przetworzonych, słodzonych i smażonych. Wykluczono także alkohol, z wyjątkiem czerwonego bądź białego wina w ilości nieprzekraczającej zalecanego dziennego spożycia (<30g alkoholu etylowego/dzień). Procentowy rozkład kalorii w zależności od składników pożywienia również pełnił istotną rolę. Dietetycy układali diety pacjentom tak, aby 18% energii pochodziło z białka, 40% z tłuszczów, 37% z węglowodanów, a pozostałe 5% z alkoholu, błonnika i innych.

Jak się okazało, wsparcie żywieniowe, niezależne od psychoterapii i farmakoterapii, przyniosło istotną poprawę w powrocie do zdrowia chorych z depresją.

Zaobserwowano polepszenie wyników skali badającej nasilenie depresji   (Montgomery–Åsberg Depression Rating Scale) oraz spadek objawów towarzyszących stanom depresyjnym (mierzonymi za pomocą Clinical Global Impression – Improvement Scale).

Zdrowa dieta nie może stanowić zamiennika farmakoterapii czy pomocy psychologa, jednak okazuje się być efektywnym ich uzupełnieniem, przyspieszającym powrót do zdrowia pacjentów z depresją i zmniejszającym ryzyko pojawienia się kolejnego epizodu.

Źródło: bmcmedicine.biomedcentral.com

0 replies on “Rola diety w leczeniu depresji”