Sport obniża ryzyko depresji u dzieci. Warto zmotywować swoje pociechy do wysiłku fizycznego

Depresja coraz częściej diagnozowana jest u dzieci. Tej niepokojącej tendencji według wyników najnowszych badań można w pewnym stopniu zapobiec, zachęcając młodych ludzi do uprawiania sportu.

Depresja jest zaburzeniem psychicznym, które coraz częściej diagnozowane jest u dzieci. To bardzo niepokojąca tendencja. Należy szukać odpowiednich metod, będących w stanie ją ograniczać. Okazuje się, że jedną z nich może być zachęcanie najmłodszych do uprawiania sportu, który obniża ryzyko depresji, co potwierdzają wyniki badań naukowych.

Depresja w mniejszym stopniu zagraża dzieciom aktywnym fizycznie. Uprawianie sportu może przynieść człowiekowi wiele korzyści zdrowotnych. Przyczynia się do poprawy jakości snu, obniża ciśnienie krwi, a także chroni przed chorobami serca, cukrzycą i niektórymi nowotworami. Stanowi świetny sposób na poprawę nastroju oraz pomaga w walce z lękami i depresją.

Ostatni efekt jest szczególnie ważny dla dzieci, które bardzo często pierwsze objawy zaburzeń psychicznych wykazują w okresie dojrzewania. Brak aktywności fizycznej i spędzanie większości czasu w sieci tylko pogłębiają problem. W pewnym stopniu można mu jednak zaradzić, zachęcając młodzież do sportu. Badania przeprowadzone przez naukowców z University College London pokazują, że już 60 minut ruchu każdego dnia w wieku 12 lat wiąże się z 10-procentową redukcją ryzyka zachorowania na depresję w wieku 18 lat. 2-godzinne ograniczenie siedzącego trybu życia pomiędzy 12 a 16 rokiem życia to według wyników badań szansa na zmniejszenie ryzyka depresji aż o 22%. Dane te dotyczą różnych aktywności. Niekoniecznie muszą być one bardzo intensywne. Odnoszą się, chociażby do biegania, czy jazdy na rowerze.

Jak podaje portal zdrowie.wprost.pl, badanie wykazało, że tendencja do siedzącego trybu życia wzrastała z wiekiem dzieci, a wyniki depresji były najwyższe właśnie wśród najmniej aktywnych. Podstawą do wyciągniętych wniosków były pomiary przeprowadzone za pomocą kwestionariusza klinicznego, który mierzy objawy zaburzenia i ich nasilenie w spektrum.

Źródło: https://pacjenci.pl/depresja-230320-dw-sport-obniza-ryzyko-zachorowania-u-dzieci

Autor Damian Witoń – 23 Marca 2020

0 replies on “Sport obniża ryzyko depresji u dzieci. Warto zmotywować swoje pociechy do wysiłku fizycznego”