Kolejny Dzień Otwarty realizowany w ramach kampanii Forum Przeciw Depresji za nami

W wydarzeniu, które w tym roku po pierwszy było zorganizowane on-line wzięło udział 1709 osób na platformie Clickmeeting oraz oglądając transmisję live na facebooku.  

Czas pandemii wymusił na nas zmianę formuły spotkania, ale ta zmiana dała też dużo większe możliwości uczestniczenia w bezpłatnych wykładach ekspertów z dziedziny psychiatrii oraz psychologii dzieci i młodzieży wszystkim zainteresowanym z całego kraju i nie tylko. Jest to też odpowiedź na bieżące potrzeby, wynikające z trwającej pandemii oraz przeniesienia w znacznej mierze życia zawodowego i edukacji w tryb zdalny, przez co wiele osób czuje się samotnych i przytłoczonych przymusem pozostawania w domu. Szczególnie ta sytuacja jest trudna dla dzieci i młodzieży, które mają ograniczony kontakt z rówieśnikami, a dodatkowo spędzają dużo czasu w domu. Dlatego położyliśmy nacisk na to, aby w bardzo realny sposób dotrzeć ze wsparciem w postaci aktywności edukacyjnych.

 

Ekspertami podczas Dnia Otwartego były:

  • Dr n. med. Katarzyna Szaulińska-Dynowska, Specjalistka psychiatra, doktor nauk medycznych, psychoterapeutka
  • Małgorzata Łuba, Psycholog, trener, certyfikowany suicydolog
  • Lucyna Kicińska, Pedagożka, trenerka, Polskie Towarzystwo Suicydologiczne
  • Anna Ślusarczyk, Redaktor naczelna portalu www.babyboom.pl, dziennikarka, liderka programu Family Connections, studentka psychologii, mama dwójki ( prawie dorosłych) dzieci.

 

Wielu rodziców nie dostrzega problemów u swoich dzieci. Są pochłonięci codziennymi obowiązkami, własnymi problemami, przytłacza ich stres. Często myślą „Mojego dziecka to nie dotyczy”, albo „Gdyby coś się działo, to moje dziecko na pewno do mnie przyjdzie”. Niestety, wiele młodych osób nie ma tyle odwagi czy siły. Ukrywają swoje problemy przed dorosłymi: nie chcą ich martwić, starają się nie dokładać im problemów, boją się odtrącenia czy zbagatelizowania. Niezwykle istotna jest umiejętność dostrzegania najmniejszych zmian w zachowaniu dzieci, które w sposób nieoczywisty wołają o pomoc. Dlatego tak ważne jest by nadal mówić głośno o tym, że depresja nie jest wymysłem – to choroba, która może dotknąć każdego. Wszyscy wiemy, że depresja stygmatyzuje, więc mało kto przyznaje się do niej otwarcie. Mamy dla kogo walczyć, chcemy zmieniać błędne myślenie o tej chorobie, walczyć ze stereotypami i zachęcać do kontaktu ze specjalistą i leczenia.

0 replies on “Kolejny Dzień Otwarty realizowany w ramach kampanii Forum Przeciw Depresji za nami”