SZKOLENIE DLA RODZICÓW: DZIECKO W KRYZYSIE – JAK ROZPOZNAĆ, JAK WESPRZEĆ? 9.05.2022 (poniedziałek) godz. 17.00-18.30/19.00

Zapraszamy rodziców i opiekunów na bezpłatne szkolenie na temat kryzysów zdrowia psychicznego i depresji wśród dzieci i młodzieży, które odbędzie się w wersji on-line.

Celem szkolenia jest przekazanie rzetelnej wiedzy i praktycznych informacji na temat prewencji kryzysów w obszarze zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży, jak również potrzeb dzieci w kryzysie emocjonalnym. Uczestnicy otrzymają wiedzę dotyczącą tego jak przebiega depresja u nastolatków, jak ją zauważyć i na czym polegają sygnały ostrzegawcze, jak wyglądają symptomy depresji u nastolatka i jak bardzo różnią się one od objawów tej choroby u osoby dorosłej. Szkolenia poruszą również temat zachowań autoagresywnych u dzieci i młodzieży, wskazówek co należy wiedzieć, aby mądrze wspierać młodą osobę, która dokonuje samouszkodzeń.

Szkolenie realizowane jest w ramach kampanii społecznej Forum Przeciw Depresji, która została objęta patronatem merytorycznym Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i  Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego.

Rejestracja 
Aby się zarejestrować na szkolenie należy wypełnić formularz dostępny pod linkiem poniżej:

SZKOLENIE DLA RODZICÓW „DZIECKO W KRYZYSIE – JAK ROZPOZNAĆ, JAK WESPRZEĆ?” [09.05.2022] (clickmeeting.com)

Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

*Ilość miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń
*Potwierdzeniem rejestracji jest otrzymanie od organizatorów wiadomości e-mail z informacją o wpisaniu na listę uczestników szkolenia

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

Moje dziecko jest w kryzysie? Jak rozpoznać i skutecznie wspierać?60 min

Jolanta Palma –  interwent kryzysowy, suicydolożka

Wyjaśnienie mechanizmów obronnych pojawiających się w odpowiedzi na informację o kryzysie dziecka, które utrudniają skuteczną reakcję, wskazanie efektywnych sposobów komunikacji z dzieckiem, form pomocy dla dziecka i rodzica. 

 Co myśli i czuje rodzic, który dowiaduje się o tym, że jego dziecko jest w kryzysie

  1. Omówienie nieskutecznych i skutecznych sposobów reakcji na kryzys dziecka
  2. Wyjaśnienie czym różnią się poszczególne formy pomocy dziecku w kryzysie (psychoterapia indywidualna, grupowa, rodzinna, farmakoterapia)
  3. Przedstawienie miejsc, gdzie rodzic i dziecko może uzyskać pomoc (proponuję udostępnianie uczestnikom w materiałach poszkoleniowych spisu ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży).

Jak współpracować ze szkołą na rzecz dziecka z depresją? – 60 min

Lucyna Kicińska – pedagog, suicydolożka, terapeutka narracyjna i koordynatorka platformy „Życie warte jest rozmowy”  Od kilkunastu lat związana z organizacjami pozarządowymi specjalizującymi się w pomocy telefonicznej i online dzieciom i dorosłym w trudnych sytuacjach życiowych.

Budowanie motywacji do nawiązywania współpracy ze szkołą, omówienie efektywności poszczególnych sposobów dostosowań do aktualnego funkcjonowania ucznia.

 Dlaczego to ważne, by szkoła wiedziała o problemach dziecka.

  1. Podstawy dostosowań, które szkoła powinna wdrożyć do procesu dydaktycznego
  2. Zindywidualizowana ścieżka kształcenia – kiedy, dla kogo, jak się ubiegać?
  3. Nauczanie indywidualne dla ucznia chorującego na depresję.

Sesja pytań i odpowiedzi – 30 min.

0 replies on “SZKOLENIE DLA RODZICÓW: DZIECKO W KRYZYSIE – JAK ROZPOZNAĆ, JAK WESPRZEĆ? 9.05.2022 (poniedziałek) godz. 17.00-18.30/19.00”