Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego – 10 października

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego został ustanowiony przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego na początku lat dziewięćdziesiątych. Od tamtej pory jest on obchodzony 10 października każdego roku i stanowi okazję do zwrócenia uwagi na problem zaburzeń psychicznych.

Przed pandemią w 2019 r. szacuje się, że jedna na osiem osób na świecie żyła z zaburzeniami psychicznymi, a w pierwszym roku pandemii wzrost zarówno zaburzeń lękowych, jak i depresyjnych wyniósł ponad 25%.

Objawy obniżonego nastroju i depresji występują u ok. jednej trzeciej nastolatków w Polsce. Szacuje się, że spośród nich aż jedna na sto osób doświadcza myśli samobójczych. Jak wynika z raportu WHO, depresja stanowi główny powód występowania chorób oraz niepełnosprawności u młodych osób.

Oto kilka kluczowych faktów, które każdy powinien znać:
1. Depresja to powszechnie występujące zaburzenie psychiczne, które dotyka osoby w każdym wieku, ze wszystkich środowisk i we wszystkich krajach.
2. Nieleczona, może uniemożliwiać chorym osobom pracę lub uczestniczenie w życiu rodzinnym i społecznym.
3. Depresja zwiększa ryzyko innych chorób niezakaźnych, takich jak cukrzyca i choroby układu krążenia. Ponadto, takie choroby jak cukrzyca oraz choroby układu krążenia zwiększają ryzyko depresji.
4. W najgorszym przypadku depresja może doprowadzić do samobójstwa.
5. Depresji można skutecznie zapobiegać i można ją leczyć. Leczenie na ogół obejmuje terapię wymagającą prowadzenie rozmowy lub przyjmowania leków przeciwdepresyjnych lub połączenie obu metod.

Stygmatyzacja chorób psychicznych, w tym depresji, nadal dla wielu osób na całym świecie stanowi barier, która uniemożliwia szukanie pomocy. Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego to idealny moment, by otwarcie o tym porozmawiać.

Rozmowa z zaufanymi osobami może być pierwszym krokiem do wyjścia z depresji.

0 replies on “Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego – 10 października”