Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Co dziesiąte zwolnienie lekarskie – z blisko 30 milionów, jakie w 2023 wpłynęły do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – wystawione było z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, w tym z powodu depresji. To nie tylko liczby, to przede wszystkim ludzkie dramaty, które świadczą o potrzebie zwrócenia uwagi na palący problem społeczny, jakim jest depresja.

Depresja to znacznie więcej niż zły nastrój czy chwilowy smutek. To choroba psychiczna o złożonym charakterze, wpływająca na sferę emocjonalną, fizyczną i społeczną jednostki. Na depresję zachorować może każdy, niezależnie od wieku, płci i sytuacji materialnej. Osoby z depresją doświadczają uczuć apatii, bezradności, utraty zainteresowań oraz zmniejszonej energii. To także choroba, która może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet samobójstwa.

Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln osób. Dane NFZ wskazują, że w 2021 r. świadczenia z rozpoznaniem głównym lub współistniejącym depresji udzielono 682 tys. pacjentom.[1] Depresja stanowi poważny problem zdrowotny nie tylko ze względu na swój zasięg, ale również ze względu na wyzwania związane z diagnozą, leczeniem i akceptacją społeczną. Mimo że występuje niepokojąco często, wciąż bywa lekceważona i stygmatyzowana, a osoby na nią cierpiące nierzadko wstydzą się szukać pomocy. Warto wiedzieć, że ta choroba jest uleczalna, choć może nawracać.

Nie bądźmy bierni wobec symptomów depresji. Otwórzmy oczy na subtelne znaki, które mogą świadczyć o tym, że ktoś wokół nas potrzebuje wsparcia. Wspierajmy bliskich w zmaganiach z tą chorobą, podkreślając, że szukanie pomocy nie jest oznaką słabości, lecz odwagi.

Jako kampania społeczna Forum Przeciw Depresji, zachęcamy do aktywnego udziału w naszej społeczności na @Facebooku oraz z aktywnościach, które organizujemy dla pedagogów szkolnych, rodziców czy dziennikarzy. Zaproście swoich znajomych do dołączenia do nas, byśmy razem mogli budować świadomość i wspierać tych, którzy potrzebują pomocy.

Dziś aktywnie działamy, by razem przeciwdziałać depresji i tworzyć społeczeństwo, w którym zdrowie psychiczne ma taką samą wartość, jak zdrowie fizyczne. Bądźcie z nami, razem jesteśmy silni.

[1] https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/depresja-wiecej-niz-smutek-sroda-z-profilaktyka-w-ow-nfz,590.html

0 replies on “Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją”