W Warszawie powstanie mural: „Przywrócić kolory w depresji, powiedzieć NIE anhedonii”

AKCJA HAPPENINGOWA Z UDZIAŁEM DARIUSZA PACZKOWSKIEGO

„Przywrócić kolory w depresji, powiedzieć NIE anhedonii” to trzydniowa akcja społeczno-edukacyjna, której celem jest zaangażowanie mieszkańców Warszawy we wspólne stworzenie muralu – widocznego artystycznego symbolu wsparcia osób z depresją i zwrócenie uwagi na jeden z jej kluczowych objawów – anhedonię. Opiekunem artystycznym projektu jest Dariusz Paczkowski.

Anhedonia to stan, który charakteryzuje się niezdolnością do odczuwania radości, przyjemności. Mimo, że jest to jeden kluczowych objawów depresji, bywa trudny do wychwycenia i zdiagnozowania. Anhedonia, jako objaw, najsilniej łączy stres cywilizacyjny z klinicznym obrazem współczesnej depresji. Zaburza funkcjonowanie społeczne, jest jedną z głównych przyczyn zmniejszenia aktywności i zawężenia zainteresowań.  W związku z tym, że towarzyszące anhedonii stany są pozbawione kolorytu, jeszcze większym wyzywaniem artystycznym będzie stworzenie muralu, który jednocześnie zwizualizuje problem i zaalarmuje, a zarazem będzie pełen wyrazu i ekspresji.

„Tworząc mural, chcielibyśmy symbolicznie wejść w świat anhedonii, zamanifestować chorym i ich bliskim, że nie są odosobnieni, że w depresji można uzyskać skuteczną pomoc. Angażując się w kolejną akcję społeczną wierzę, że będzie miała ona wymiar nie tylko artystyczny, ale będzie też trwałym śladem w edukacji. Mam nadzieję, na jednej wspólnej płaszczyźnie uda nam się „pokolorować” świat i pomóc przywrócić radość, ale też zwrócić uwagę na poczucie izolacji społecznej i destrukcyjny wpływ choroby na życie towarzyskie i zawodowe, jakiego doświadczają osoby nią dotknięte ”-  mówi Paczkowski.

Tworzenie muralu poprzedzą warsztaty prowadzone przez Dariusza Paczkowskiego, z udziałem wolontariuszy i Fundacji ITAKA, pacjentów i ich bliskich oraz lekarza i psychologa. Celem warsztatów będzie spojrzenie na problem anhedonii wielopłaszczyznowo oraz przygotowanie merytoryczno – artystyczne. Zdobyta wiedza pomoże uczestnikom przygotować spójne, a zarazem kreatywne przesłanie dla chorych i ich bliskich – trwały symbol wsparcia i zrozumienia.

Wspólne malowanie muralu odbędzie się w Warszawie wiosną.* Uczestnicy będą mogli symbolicznie wyrazić swoje wsparcie poprzez pozostawienie na muralu odcisku dłoni lub odbicie wybranego szablonu. Akcja odbędzie się w ramach Forum Przeciw Depresji, pod patronatem naukowym Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i merytorycznym Fundacji ITAKA.

Dariusz Paczkowski/3fala.art.pl – grafficiarz, street artowiec, performer, animator życia kulturalnego, koordynator ogólnopolskich akcji na rzecz demokracji i praw człowieka oraz autor m.in. murali w Warszawie: Marka Edelmana, Ronda WolegoTybetu, Niewidomi już widoczni na ul. Konwiktorskiej i Leczyć zamiast karać.

*Dokładne informacje dotyczące daty i miejsca zostaną udostępnione na stronie Forum Przeciw Depresji.

0 replies on “W Warszawie powstanie mural: „Przywrócić kolory w depresji, powiedzieć NIE anhedonii””