Co 5 kobieta i co 10 mężczyzna ma depresję.
W Polsce na chorobę tę może cierpieć nawet półtora miliona osób.
Połowa osób z zaburzeniami nie zgłasza się do lekarza.
Dzisiaj w Warszawie odbyła się konferencja prasowa inaugurująca VIII edycję akcji Forum Przeciw Depresji, która w tym roku przebiega pod hasłem „Przywrócić kolory w depresji – powiedzieć NIE anhedonii”.
W konferencji udział wzięli wybitni specjaliści z dziedziny psychiatrii, przedstawiciel Fundacji ITAKA oraz przedstawiciel grupy negocjatorów z Komendy Głównej Policji.
Jednym z kluczowych objawów depresji jest anhedonia. – Anhedonia to brak, utrata zdolności odczuwania przyjemności. To stan, w którym życie nie ma kolorów, smaku, nie towarzyszą mu chwile radości. Anhedonia bardzo ogranicza funkcjonowanie chorego, ponieważ sprawia, że ludzie nie mają motywacji do tego, by pracować, starać się. Jest to sytuacja bardzo trudna także dla bliskich chorego, którzy nie potrafią zrozumieć, dlaczego wycofuje się on z życia, dlaczego coś, co zawsze sprawiało mu przyjemność przestaje go cieszyć – wyjaśniła dr n. med. Iwona Mazurek-Pejuk z Mazowieckiego Specjalistycznego Centrum Zdrowia.
Dr n. med. Piotr Wierzbiński, z Kliniki Psychiatrii Dorosłych UM w Łodzi, przytoczył statystyki dotyczące samobójstw. Okazuje się, że w Polsce samobójstwa są czwartą przyczyną zgonów, a wśród osób młodych są na 2. miejscu. Jak powiedział dr Wierzbiński: – Pacjenci czekają na pytanie: czy pan/pani ma myśli samobójcze? – to pytanie może uratować człowieka. Pan doktor dodał, że anhedonia jest jednym z czynników prognostycznych samobójstwa. Anhedonia oraz stany niepokoju i lęku stanowią główne czynniki ryzyka prób samobójczych w ciągu roku od zdiagnozowania choroby.
Podczas spotkania Pani Komisarz Magdalena Sobczyk z Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji opowiedziała o pracy negocjatora policyjnego, który ma bezpośredni kontakt z osobą chcącą popełnić samobójstwo.
Prof. dr. hab. n. med. Bartosz Łoza, kierownik Kliniki Psychiatrii WUM, mówił o depresji w kontekście zmian cywilizacyjnych – Świat się zmienił. Na początku XX wieku średnia długość życia wynosiła około 30 lat. Więc szanse na depresję były niewielkie. Długowieczność zmienia perspektywę. Musimy przygotować się na nowy schemat życia: druga połowa życia będzie „serwisowaniem medycznym”. Wśród wielu różnych schorzeń będzie również depresja.
W Warszawie powstanie mural: „Przywrócić kolory w depresji, powiedzieć NIE anhedonii” –W ramach akcji Forum Przeciw Depresji odbędzie trzydniowa akcja społeczno-edukacyjna, która ma za zadanie zaangażować mieszkańców Warszawy we wspólne stworzenie muralu – widocznego artystycznego symbolu wsparcia osób z depresją i zwrócenie uwagi na jeden z jej kluczowych objawów – anhedonię. Opiekunem artystycznym projektu jest Dariusz Paczkowski – grafficiarz, street artowiec, performer, animator życia kulturalnego. Autor m. in. murali w Warszawie: Marka Edelmana, Ronda Wolnego Tybetu oraz Niewidomi już Widoczni na ul. Konwiktorskiej.
W ramach VIII Forum Przeciw Depresji zapraszamy na:
- Chat z lekarzem psychiatrą – 21 lutego (piątek) w godz. 15:00-17:00 – będzie można porozmawiać ze specjalistą, który będzie dyżurował na stronie www.forumprzeciwdepresji.pl
- Dzień Otwarty – 24 lutego (poniedziałek), w Hotelu Mercure Centrum, ul. Złota 48, podczas którego zainteresowane osoby będą mogły skorzystać z bezpłatnych konsultacji psychiatrycznych (w godz. 12.00-18.00), a także wziąć udział w otwartych specjalistycznych wykładach na temat depresji oraz anhedonii (w godz. 15:00-17:00).