Z dużym zainteresowaniem spotyka się problematyka schorzeń psychicznych u osób z chorobami somatycznymi. Postuluje się, że zaburzenia psychiczne indukowane przez schorzenia somatyczne wywierają swój niezależny i negatywny wpływ na przebieg tych ostatnich.
Wiele badań w tym zakresie poświęcono depresji, a American Heart Association w swoich standardach zaleca wykonywanie u osób z chorobą niedokrwienną serca badań skriningowych w kierunku depresji. Czyni to pomimo faktu, że nie udowodniono w badaniach klinicznych by leczenie depresji poprawiało rokowanie w zakresie występowania powikłań kardiologicznych.
Inną częstą grupą schorzeń psychicznych występującą w populacji są zaburzenia lękowe, w tym zespół lęku uogólnionego, zespół lęku panicznego, fobie społeczne, czy agorafobia. Częstość występowania zaburzeń lękowych u 523 chorych, dotychczas nie leczonych psychiatrycznie, po hospitalizacji z powodu ostrego epizodu wieńcowego i kierowanych w związku z powyższym na program wczesnej rehabilitacji kardiologicznej przedstawili badacze z Litwy. Posłużyli się w tym zakresie kwestionariuszami oceniającymi występowanie objawów zaburzeń lękowych (Hospital Anxiety and Depression Scale – HADS; Spielberger State-Anxiety Inventory – SSAI; and Spielberger Trait-Anxiety Inventory – STAI). Każdy z badanych podlegał weryfikującej ocenie psychiatrycznej według kwestionariusza: Mini-International Neuropsychiatric Interview – MINI.
Ogólną częstość zaburzeń lękowych oceniono na 7% badanej populacji (u 5% zespół lęku uogólnionego, u 2% fobia socjalna, u 1% agorafobia oraz u1% lęk paniczny). Znaczący odsetek, który można było rozpoznać na podstawie powyższych narzędzi, stanowiły również osoby – z dużym epizodem depresyjnym -19%.
Autorzy wskazują na dużą częstość zaburzeń lękowych u chorych z chorobą niedokrwienną serca. Posłużenie się badaniami skriningowymi opartymi o przedstawione skale może przyczynić się do wykrycia tego rodzaju zaburzeń psychicznych, jednak ocena wartości klinicznej takiego postępowania wymaga zaplanowania dalszych badań.
Opracowane na podstawie: Internet / 11 marca 2013
Marek Kowrach
A. Bunevicius i wsp. Screening for anxiety disorders in patients with coronary artery disease, LINK: Health and Quality of Life Outcomes 2013;11:37