Zapraszamy do wspólnego tworzenia muralu – widocznego symbolu wsparcia osób z depresją

„Przywrócić kolory w depresji, powiedzieć NIE anhedonii” – Zapraszamy do wspólnego tworzenia muralu – widocznego symbolu wsparcia osób z depresją

organizatorzy-mural

AKCJA HAPPENINGOWA Z UDZIAŁEM DARIUSZA PACZKOWSKIEGO
13 czerwca (piątek) o godz. 13:00, Rondo Szczepańskiego „Ziutka”
(u zbiegu al. Prymasa Tysiąclecia i ul. Górczewskiej)


„Przywrócić kolory w depresji, powiedzieć NIE anhedonii”
to trzydniowa akcja społeczno-edukacyjna, organizowana przez Fundację ITAKA oraz Forum Przeciw Depresji, której celem jest zaangażowanie mieszkańców Warszawy we wspólne stworzenie muralu – widocznego artystycznego symbolu wsparcia osób z depresją i ich rodzin oraz zwrócenie uwagi na jeden z jej kluczowych objawów – anhedonię. Opiekunem artystycznym projektu jest Dariusz Paczkowski.

Mural to manifest dla chorych na depresję i ich bliskich – chcemy pokazać, że nie są sami w chorobie, że mogą uzyskać skuteczną pomoc. Wierzymy, że ten happening ma nie tylko wymiar artystyczny, ale przede wszystkim będzie edukował. Każdy może przyłączyć się do wspólnego malowania muralu i odcisnąć swoją dłoń podkreśla Dariusz Paczkowski.

Tworzenie muralu poprzedzą dwudniowe warsztaty edukacyjno-artystyczne prowadzone przez Dariusza Paczkowskiego, z udziałem wolontariuszy, Fundacji ITAKA, pacjentów i ich bliskich oraz lekarza i psychologa. Celem warsztatów będzie spojrzenie na problem anhedonii wielopłaszczyznowo oraz przygotowanie merytoryczno – artystyczne do przedsięwzięcia. Zdobyta wiedza pomoże uczestnikom przygotować spójne, a zarazem kreatywne przesłanie dla chorych i ich bliskich – trwały symbol wsparcia i zrozumienia.

Trzeciego dnia, 13 czerwca, odbędzie się uroczyste odsłonięcie muralu. Mieszkańcy Warszawy będą mogli symbolicznie wyrazić swoje wsparcie poprzez pozostawienie na muralu odcisku dłoni lub odbicie wybranego szablonu.

***

Anhedonia to stan, który charakteryzuje się niezdolnością do odczuwania radości, przyjemności. Mimo, że jest to jeden z kluczowych objawów depresji, bywa trudny do wychwycenia i zdiagnozowania. Anhedonia, jako objaw, najsilniej łączy stres cywilizacyjny z klinicznym obrazem współczesnej depresji. Zaburza funkcjonowanie społeczne, znieczula i pozbawia emocji, jest jedną z głównych przyczyn zmniejszenia aktywności i zawężenia oraz rezygnacji z zainteresowań, które wcześniej były sensem życia. W związku z tym, że towarzyszące anhedonii stany są pozbawione kolorytu, jeszcze większym wyzywaniem artystycznym będzie stworzenie muralu, który jednocześnie zwizualizuje problem i zaalarmuje, a zarazem będzie pełen wyrazu i ekspresji.

dariusz-paczkowski-mural

Dariusz Paczkowski / 3fala.art.pl – grafficiarz, street artowiec, performer, animator życia kulturalnego, koordynator ogólnopolskich akcji na rzecz demokracji i praw człowieka oraz autor m.in. murali w Warszawie: Marka Edelmana, Ronda Wolnego Tybetu i innych.

***

Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych

Od 1999 r. poszukuje zaginionych zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Fundacja prowadzi program profilaktyczny STOP Depresji, którego celem jest zwrócenie uwagi na problem depresji, jako choroby, która może dotknąć każdego, bez względu na wiek, miejsce zamieszkania, wykonywany zawód czy status społeczny. W 2007 roku Fundacja ITAKA uruchomiła Antydepresyjny Telefon Zaufania.

Kampania społeczna jest organizowana od 2007 roku przez firmę Servier Polska pod patronatem merytorycznym Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego we współpracy z Fundacją ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Jej celem jest szerzenie wiedzy na temat depresji oraz uświadomienie społeczeństwu, że nie jest to stan, który mija, ale choroba, którą trzeba leczyć.

organizatorzy-mural2

Kampania ta ma także pomóc osobom chorym i ich rodzinom w pokonywaniu trudności oraz zachęcić do skorzystania z pomocy lekarzy, terapeutów i grup wsparcia.

0 replies on “Zapraszamy do wspólnego tworzenia muralu – widocznego symbolu wsparcia osób z depresją”