DEPRESJA – POMOC POTRZEBNA OD ZARAZ

Depresja jest podstępną chorobą, która kradnie kolory życia ukradkiem, często niepostrzeżenie. Trwające od dłuższego czasu przygnębienie, apatia, smutek czy zmęczenie nie pozwalają już cieszyć się życiem jak dawniej. Wtedy pojawia się myśl „Potrzebuję pomocy”. Problem polega na tym, że pomimo faktu, że systematycznie przybywa informacji na temat depresji, to niestety wciąż wiele osób nie wie gdzie szukać sprawdzonych informacji na temat choroby, czy też gdzie można uzyskać profesjonalną pomoc specjalisty.

Osoby chore na depresję potrzebują pomocy już w początkowej fazie choroby, która niestety bywa często bagatelizowana. Kiedy tak się dzieje objawy choroby się nasilają, a ryzyko podjęcia próby samobójczej wzrasta.

Problem depresji może mnie dotyczyć – przyznanie się przed samym sobą, że „to może być depresja” i wykonanie pierwszego kroku w walce o zdrowie jest bardzo trudne, zarówno dla chorego, jak również dla jego najbliższych. Dzieje się też dlatego, że depresja pozostaje wciąż tematem tabu, o którym się nie mówi głośno czy otwarcie, często z poczucia wstydu. Przyczyną takiego postępowania jest brak dostatecznej wiedzy na temat choroby i świadomości, że depresję można wyleczyć.

Najpopularniejszym źródłem informacji na temat depresji – objawów choroby, jej typów czy przyczynach jest Internet. Czerpiąc wiedzę z portali internetowych warto zwrócić uwagę czy są tworzone pod merytorycznym patronatem towarzystwa naukowego np. Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego lub czy są moderowane przez eksperta. Zwiększa to szanse na uzyskanie sprawdzonych, a przede wszystkim merytorycznych informacji.

Kiedy strach przez bezpośrednią wizytą u lekarza psychiatry jest na tyle duży, że potrzeba uzyskania pomocy specjalisty schodzi na drugi plan, można na początek skorzystać z antydepresyjnego telefonu, przy którym dyżuruje lekarz – psychiatra. Podczas rozmowy specjalista może pomóc choremu na depresję lub osobom, które podejrzewają depresję u kogoś bliskiego, w rozpoznaniu i nazwaniu problemu, a także szukaniu oparcia w sobie i najbliższym otoczeniu. Czasem zwykła rozmowa, czy szczere i życzliwe wysłuchanie drugiej osoby może przybliżyć osobę chorą do podjęcia decyzji o leczeniu depresji i wizycie u specjalisty.

Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji nigdy nie zastąpi wizyty u specjalisty, ale umożliwia pierwszy, anonimowy kontakt ze specjalistą – psychiatrą. Mogą z niego skorzystać wszyscy, którzy podejrzewają u siebie lub kogoś bliskiego depresję, ale także te osoby, które szukają wsparcia i informacji na temat możliwości postępowania w tej chorobie. Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji jest czynny w każdą środę i czwartek między godziną 17.00 a 19.00. Pierwszą pomoc specjalisty można uzyskać pod numerem telefonu: 22 594 91 00.

0 replies on “DEPRESJA – POMOC POTRZEBNA OD ZARAZ”