NASTOLETNIA DEPRESJA – czy możemy jej zapobiegać?

Depresja staje się jednym z najpowszechniejszych problemów zdrowotnych wśród nastolatków. Szacuje się, że nawet u 20% młodych osób, przed ukończeniem 18 lat wystąpią zaburzenia depresyjne[1], a już co trzeci nastolatek może mieć objawy tej choroby[2]. Niestety depresję czasem trudno jest odróżnić od buntu młodzieńczego. Wiąże się z tym wiele niebezpieczeństw, a najgroźniejszym jest ryzyko podjęcia próby samobójczej przez nastolatka.

 

Ponieważ objawy depresji wśród nastolatków często bywają niecharakterystyczne i różnią się od tych występujących u dorosłych, są mylone z buntem młodzieńczym, będącym  naturalnym etapem procesu dojrzewania. W efekcie istnieje ryzyko, że zostaną zlekceważone przez nastolatków, którzy nie są często świadomi zmian, które w nich zachodzą, ale też przez dorosłych, którzy nie wiedzą, że te zmiany w zachowaniu dziecka powinny wzbudzić ich niepokój, szczególnie jeśli utrzymują się przez dłuższy czas.

 

Przede wszystkim na rodzicach leży największa odpowiedzialność za budowanie od najmłodszych lat więzi z dzieckiem, bycia blisko niego, aby czuło się bezpieczne i ważne, aby wiedziało, że z każdym problemem może się zwrócić do mamy czy taty, i że jego problem zostanie poważnie potraktowany. Daje to dużą szansę na możliwie najwcześniejsze wykrycie niepokojących objawów depresji, mądre wsparcie w chorobie, a nawet jej zapobieganie.

 

NASTOLETNIA DEPRESJA – realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia

Niestety trzeba mieć świadomość, że zbagatelizowana depresja może doprowadzić u nastolatka nawet do zachowań autodestrukcyjnych jak samookaleczanie czy głodzenie, a więc do głośnego – choć z pozoru cichego, apelu o pomoc. Jeśli go nie zauważymy konsekwencje mogą być nieodwracalne kiedy dziecko zdecyduje się podjąć próbę samobójczą – zaznacza dr n. med. Artur Wiśniewski z Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

W samym roku 2016 w Polsce 481 nastolatków podjęło próby samobójcze, w tym 161 ze skutkiem śmiertelnym.

 

NASTOLETNIA DEPRESJA – choroba, w której na każdym etapie ważne jest wsparcie bliskich

Depresja może dotknąć każdego. Bez względu na wiek, wyniki w nauce, popularność czy liczbę znajomych na Facebooku. Jest to też problem, który dotyczy nie tylko osób bezpośrednio dotkniętych chorobą, ale także ich rodziców, bliskich i przyjaciół. To oni, będąc najbliżej młodej osoby, znając ją od lat, miesięcy są w stanie zauważyć nawet najmniejsze zmiany w zachowaniu. Oczywiście gorszy dzień może zdarzyć się każdemu. Jeśli jest ich jednak coraz więcej może to być objaw choroby, która wymaga pomocy specjalisty.

Prawda jest taka, że każda niepokojąca zmiana w zachowaniu dziecka powinna zwrócić uwagę rodzica oraz nauczyciela. To właśnie dorośli z najbliższego otoczenia mogą najbardziej pomóc osobie chorej na depresję. Jednak ważne jest aby wpierali ją mądrze – zaznacza dr n. med. Tomasz Srebnicki z Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

NASTOLETNIA DEPRESJA – warto wiedzieć jak mądrze wspierać w chorobie i gdzie szukać pomocy

Na stronie kampanii www.forumprzeciwdepresji.pl dostępne są filmy edukacyjne przedstawiające historie nastolatek, które chorowały na depresję, komentarze ekspertów oraz poradniki dla nastolatków i rodziców oraz poradnik metodyczny ze scenariuszem lekcji dla nauczycieli. Znajdują się w nich praktyczne wskazówki jak rozpoznać depresję u nastolatka, jak mądrze wspierać w chorobie czy jak rozmawiać o depresji z młodymi ludźmi.

Na stronie kampanii znajduje się również aktualna mapa punktów pomocy psychiatrycznej i psychologicznej dla dzieci i młodzieży oraz ważne telefony zaufania dedykowane nastolatkom i ich bliskim.

– Kampania Forum Przeciw Depresji to 12 lat doświadczeń i bycia blisko osób, które z chorobą zmagają się na co dzień lub ich bliskich. Prowadząc na bieżąco profil kampanii na facebooku czy forum na stronie www.forumprzeciwdepresji.pl, widzimy, że problem depresji wśród nastolatków jest coraz powszechniejszy. Z roku na rok dostajemy coraz więcej sygnałów i wiadomości od osób w wieku 15-17 lat z prośbą o wsparcie i pomoc. Z każdym miesiącem z Antydepresyjnego Telefonu, który działa przez cały rok, korzysta też coraz więcej osób –  podkreśla Katarzyna Urbańska, z firmy Servier Polska, która jest organizatorem kampanii społecznej Forum Przeciw Depresji. Mamy świadomość, jak ważna i potrzebna jest rozmowa ze specjalistą, uzyskanie odpowiedzi na nurtujące pytania czy dowiedzenie się jak można pomóc osobie bliskiej, u której podejrzewamy depresję. Dlatego niezmiennie od lat stwarzamy okazję do tego aby z takiej możliwości mógł skorzystać każdy, kto tylko czuje taką potrzebę – dodaje Urbańska.

 

 

W ramach tegorocznej edycji kampanii Forum Przeciw Depresji organizatorzy zaplanowali również szereg aktywności umożliwiających bezpłatne konsultacje i możliwość anonimowej rozmowy ze specjalistami – lekarzem psychiatrą lub psychologiem.[3] Każdy kto będzie chciał z nich skorzystać, będzie miał do wyboru:

  • rozmowę telefoniczną
  • rozmowę poprzez czat
  • bezpośrednie spotkanie ze specjalistą

 

ANTYDEPRESYJNY TELEFON FORUM PRZECIW DEPRESJI

21 lutego (środa)              godz. 16.00-20.00

22 lutego (czwartek)       godz. 16.00-20.00

23 lutego (piątek)             godz. 16.00-20.00

 

Tel.: 22 594 91 00 / dyżuruje lekarz psychiatra

 

Jeśli podejrzewasz u siebie lub Twojego bliskiego depresję, jeśli sądzisz, że dzieje się z Tobą coś poważniejszego niż chwilowe obniżenie nastroju, stres czy przemęczenie – nie wahaj się i skontaktuj się ze specjalistą. Zadzwoń!

 

Telefon jest też czynny przez cały rok w każdą środę i czwartek w godz. 17:00-19:00

 

CZAT ZE SPECJALISTĄ – PSYCHIATRĄ I PSYCHOLOGIEM

23 lutego (piątek)             godz. 16.00-20.00

 

www.forumprzeciwdepresji.pl / odpowiada lekarz psychiatra

 

Masz pytanie albo problem, o którym chciałbyś porozmawiać? A może to ktoś z Twoich bliskich potrzebuje wsparcia? Zapraszamy na stronę na spotkanie z lekarzem psychiatrą oraz psychologiem.

 

 

DZIEŃ OTWARTY / BEZPŁATNE KONSULTACJE ZE SPECJALISTĄ

23 lutego (piątek)            godz. 16.00-19.00

Bezpośrednie konsultacje ze specjalistami – lekarzem psychiatrą i psychologiem dla pacjentów i ich bliskich.

 

Studio Focusowe ATENA

Al. Jana Pawła II 61, lok. 79 (4 klatka, 4 piętro), Warszawa

KAMPANIA FORUM PRZECIW DEPRESJI JEST RÓWNIEŻ PARTNEREM MEDIALNYM WYSTAWY „USKRZYDLENI. (NIE) WIDZIALNA DEPRESJA”

 

To wystawa prac zdjęciowych fotografów z całej Polski, przedstawiających różne oblicza depresji u nastolatków. Wszystkie osoby zaangażowanie w wystawę to osoby młode – zarówno fotografowie, modele przedstawieni na zdjęciach, ale także organizatorzy oraz osoby biorące udział w promocji wydarzenia. Depresja może dotknąć każdego z nas, również osoby młode – i nie jest to powód do wstydu!

 

Wernisaż wystawy odbędzie się 1 marca o godzinie 18:00 w Domu Kultury Śródmieście

(ul. Smolna 9, Warszawa).

Wystawa będzie dostępna do 15 marca w Domu Kultury Śródmieście w godzinach 10:00-21:00.
Zapraszamy!

 

[1] Kalinowska S., Nitsch K., Duda P., Trześniowska-Drukała B., Samochowiec J.; Depresja u dzieci i młodzieży – obraz kliniczny, etiologia, terapia, 2013
[2] https://pediatria.mp.pl/choroby/psychiatria/81302,zaburzenia-depresyjne-u-dzieci-i-mlodziezy
[3] Rozmowa ta nie zastąpi regularnej wizyty u lekarza specjalisty, ale może być ważnym pierwszym krokiem w leczeniu depresji.

0 replies on “NASTOLETNIA DEPRESJA – czy możemy jej zapobiegać?”