RUSZA PILOTAŻOWY PROGRAM LEKCJI O DEPRESJI W SZKOŁACH

(NIE)WIDZIALNA NASTOLETNIA DEPRESJA – w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji ruszył pilotażowy program lekcji o depresji w szkołach. Tylko do końca czerwca zostanie przeprowadzonych 10 spotkań z młodzieżą w szkołach ponadpodstawowych w Polsce. Dodatkowo zostanie zorganizowane pierwsze szkolenie dla nauczycieli przygotowujące ich do rozmów z dziećmi o depresji. Zarówno lekcje, jak i szkolenie będą prowadzone przez doświadczonych edukatorów z Fundacji Edukacji Społecznej.

Pierwsza lekcja o depresji odbędzie się w Zespole Szkół nr 2 w Nowym Dworze Mazowieckim 4 kwietnia 2019 roku.

 

Celem programu jest wsparcie metodyczne kadry pedagogicznej (nauczycieli, dyrektorów szkół, pedagogów, psychologów szkolnych)  w realizacji zajęć profilaktycznych poświęconych tematowi depresji wśród osób młodych. W ramach programu organizatorzy chcą przekazać najważniejsze zagadnienia dotyczące przyczyn depresji, jej objawów i przebiegu, wspierania chorego i możliwych form pomocy.

–  To, co nauczyciel może zrobić w sytuacji podejrzenia depresji u ucznia – to nazwać to, co go niepokoi w rozmowie z nim, udzielić mu wsparcia i zapewnić rodziców i dziecko, że mogą na niego liczyć jednocześnie wskazując miejsca, gdzie mogą uzyskać specjalistyczną pomoc. – zaznacza Agnieszka Górecka z Fundacji Edukacji Społecznej. Tylko tyle i aż tyle – dodaje Górecka.

Materiały edukacyjne – do pobrania

Na stronie kampanii dostępne są do pobrania

Znajdują się w nich praktyczne wskazówki jak rozpoznać depresję u nastolatka, jak mądrze wspierać w chorobie czy jak rozmawiać o depresji z młodymi ludźmi.

Opracowane materiały metodyczne są zgodne z obowiązującą podstawą programową wychowania kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół. Zajęcia mogą realizować nauczyciele zainteresowani tematem, ze szczególnym uwzględnieniem psychologów oraz pedagogów szkolnych, nauczycieli biologii, wiedzy o społeczeństwie, wychowania do życia w rodzinie oraz wychowawców klas. Scenariusze obejmują szczegółowy opis przebiegu spotkań i pomocy potrzebnych do ich realizacji wraz z załącznikami i arkuszami pracy. Wszystkie materiały zostały opracowane w taki sposób, by były łatwe do powielania.

Na stronie kampanii znajduje się również aktualna mapa punktów pomocy psychiatrycznej i psychologicznej dla dzieci i młodzieży oraz ważne telefony zaufania dedykowane nastolatkom i ich bliskim.

Nastoletnia depresja

Problem depresji wśród nastolatków jest coraz powszechniejszy. Tylko w 2017 roku aż 730 młodych Polaków podjęło próbę samobójczą, a 116 z nich zakończyło się śmiercią. To właśnie ryzyko podjęcia próby samobójczej w depresji jest najgroźniejsze.

Depresja kojarzona jest najczęściej ze stanem długotrwałego obniżenia nastroju, zobojętnienia, braku chęci i motywacji do działania. Tymczasem u dzieci i młodzieży może objawiać się w sposób zupełnie nieoczywisty np. problemami z koncentracją i nauką, wycofaniem i zniechęceniem, drażliwością i złością, a także agresją do siebie czy innych osób z otoczenia. Tym trudniejsze staje się jej rozpoznanie, bo to spektrum zachowań przypisywane jest często naturalnemu w okresie dojrzewania buntowi nastolatka. Organizatorzy kampanii zachęcają do poszerzenia w środowisku szkolnym świadomości o przyczynach, skutkach, objawach, przebiegu i leczeniu depresji, była wsparciem dla osób cierpiących na depresję w otrzymaniu szybkiej i skutecznej pomocy oraz pomogła obalić krzywdzące stereotypy na temat choroby.

0 replies on “RUSZA PILOTAŻOWY PROGRAM LEKCJI O DEPRESJI W SZKOŁACH”