Media społecznościowe mogą powodować depresję u nastolatków

Korzystanie z aplikacji społecznościowych, takich jak Instagram lub Snapchat, może powodować u nastolatków, a zwłaszcza dziewcząt, objawy depresji. W nowych badaniach, naukowcy przeanalizowali około tysiąc przypadków, aby zobaczyć, jak korzystanie z mediów społecznościowych wpływa na nastoletnich chłopców i dziewczęta.

 

Uczestnicy udzielili informacji na temat swojej obecności w mediach społecznościowych, wzorców snu, obrazu własnego ciała, a także doświadczenia dotyczące nękania w sieci. Ankieta zawierała również kwestionariusz dotyczący nastrojów oraz uczuć.

 

Yvonne Kelly, autorka badań i profesor w Instytucie Epidemiologii i Opieki Zdrowotnej University College London potwierdziła, że media społecznościowe mogą prowadzić do objawów depresyjnych, szczególnie u dziewcząt. Około dwie piąte ankietowanych dziewcząt spędza ponad trzy godziny dziennie używając mediów społecznościowych. Wśród chłopców jest to jedynie jedna piąta.

 

Około 10% badanych chłopców stwierdziło, że w ogóle nie korzysta z mediów społecznościowych. Dla porównania, tylko 4% badanych dziewcząt nie korzysta z aplikacji, takich jak Instagram i Snapchat. Naukowcy odkryli również, że 38% osób intensywnie korzystających z mediów społecznościowych wykazuje objawy zaawansowanej depresji.

 

Badacze przyczynę upatrują w tym, że około 40% badanych dziewcząt doświadczyło nękania w sieci, w porównaniu do zaledwie 25% chłopców. Artykuł ujawnił również, że 40% dziewcząt zgłaszało problemy ze snem, podczas gdy podobny problem sygnalizowało tylko 28% chłopców. Nowe badanie zostało opublikowane w czasopiśmie EClinicalMedicine.

 

Źródło: https://tylkomedycyna.pl/wiadomosc/media-spolecznosciowe-moga-powodowac-depresje-u-nastolatkow

https://www.ucl.ac.uk/news/2019/jan/depression-linked-social-media-twice-high-among-girls-0

 

0 replies on “Media społecznościowe mogą powodować depresję u nastolatków”