Depresja zwiększa ryzyko sercowo-naczyniowe

Nowe badanie współprowadzone przez profesora Scott’a Lear’a z Simon Fraser University dostarcza kolejnych dowodów na związek między objawami depresyjnymi i zwiększonym ryzykiem schorzeń serca, czy nawet wczesnego zgonu.

Światowe badanie objęło 145,862 uczestników w średnim wieku z 21 krajów i  odkryło 20 –procentowy wzrost ryzyka schorzeń sercowo-naczyniowych i  śmierci u ludzi z czterema lub więcej objawami depresyjnymi. To ryzyko określono jako dwukrotnie większe na terenach zurbanizowanych, gdzie będzie mieszkać do 2050 roku większość populacji świata i ponad dwukrotnie wyższe dla mężczyzn.

Depresja i schorzenia psychiczne są szeroko rozpowszechnione w Kanadzie. Jeden na pięciu Kanadyjczyków doświadczy problemów psychicznych podczas swojego życia, a 8 procent będzie miało poważny epizod depresyjny.

Lear wskazuje, że rezultaty badania pojawiają się rychło w czas, ponieważ eksperci przewidują zwiększenie liczby osób cierpiących na choroby psychiczne jak skutek pandemii COVID-19.

Dane sugerują, że objawy depresji powinny być uznawane jako tak istotne jak tradycyjne czynniki ryzyka takie jak na przykład palenie papierosów, wysokie ciśnienie krwi oraz wysokie stężenie cholesterolu przy zapobieganiu schorzeniom serca oraz wczesnemu zgonowi.

Badanie, opublikowane w JAMA Psychiatry udzieliło rękojmi polityce Światowej Organizacji Zdrowia do integracji leczenia oraz zapobiegania schorzeniom psychicznym w podstawowej opiece zdrowotnej.

Źródło: Sciencedaily/MK – Autor: Marta Koblańska Źródło: www.termedia.pl

0 replies on “Depresja zwiększa ryzyko sercowo-naczyniowe”