Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją – filmy z ekspertami

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją obchodzony jest w Polsce corocznie 23 lutego. Dzień ten przypomina o znaczeniu zdrowia psychicznego i potrzebie lepszego wsparcia dla osób zmagających się z depresją. Jest to okazja dla rodzin i społeczności do spotkania się i dzielenia wiedzą na temat depresji, jej przyczyn i skutków.

W ramach obchodów Narodowego Dnia Walki z Depresją różne organizacje, w tym fundacje zajmujące się zdrowiem psychicznym oraz agencje rządowe, uczestniczą w wydarzeniach i inicjatywach mających na celu podnoszenie świadomości i promowanie dobrostanu psychicznego. Mogą to być publiczne wykłady, kampanie informacyjne i grupy wsparcia. My, w ramach Forum Przeciw Depresji, chcielibyśmy zaprosić Was do obejrzenia wykładów ekspertów z dziedziny psychologii dzieci i młodzieży dedykowane dla rodziców i nauczycieli oraz każdej osoby, która chciałaby dowiedzieć się więcej na temat nastoletniej depresji. Filmy nagrane zostały w ramach ubiegłorocznej edycji kampanii, a zawarta w nich treść jest o tyle ważna i uniwersalna, że warto przypomnieć ją także dziś.

W pierwszym filmie Małgorzata Łuba – psycholożka, trenerka i certyfikowana suicydolog prezentuje temat „Nadciągają kłopoty”. Prowadząca opowiada o tym, czym jest kryzys psychiczny dziecka i co go wywołuje. Na przykładach pokazuje, w jakich sytuacjach się pojawia oraz co i w jakich kierunkach może go rozwijać. Jesteś ciekaw, jak wyglądają „kryzysowe” zmiany w zachowaniu? Obejrzyj video:

 

Doktor nauk humanistycznych i filozofii oraz terapeuta – dr Konrad Ambroziak – jest autorem drugiego wystąpienia pt.: „Co możesz zrobić?”. W kilku słowach omawia podstawy uważności rodzicielskiej oraz radzi, jak zadbać o siebie w kontakcie z dzieckiem, które cierpi. Dowiedz się, dlaczego opiekun dziecka w kryzysie powinien myśleć także o sobie:

Rozmowy, które pomagają” to temat przewodni trzeciego filmu, którego ekspertką jest Lucyna Kicińska – pedagożka i trenerka z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego. Prowadząca przechodzi przez zbiór porady, jak rozmawiać z dzieckiem i w praktyczny sposób pomaga zaplanować, jak komunikować gotowość do rozmowy oraz jak pytać o emocje i uczucia.

Gdzie szukać pomocy w depresji”? Jeśli interesuje Cię znaczenie poczucia bezpieczeństwa i wsparcia ze strony dorosłego oraz chcesz poznać listę miejsc, gdzie nastolatek i dorosły mogą znaleźć wsparcie w kryzysie emocjonalnym, obejrzyj kolejny materiał filmowy, którego ekspertką jest psycholożka i terapeutka Lucyna Kicińska.

Należy pamiętać, że depresja jest stanem uleczalnym i że istnieje pomoc dostępna dla tych, którzy się z nią zmagają. Poprzez wspólną pracę nad tym problemem możemy pomóc zmniejszyć stygmatyzację związaną z chorobami psychicznymi i wspierać chorych oraz ich bliskich.

Przypominamy nasz Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji – tel.​ 22 594 91 00 (czynny w każdą środę – czwartek od 17.​00 do 19.​00).​

 

0 replies on “Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją – filmy z ekspertami”