IX Odsłona Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej Forum Przeciw Depresji
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 10% populacji choruje rocznie na depresję. Oznacza to, że w otoczeniu każdego z nas są osoby, które doświadczają tej choroby. Niestety, mimo jej powszechnego występowania, wciąż stanowi temat tabu – szczególnie w miejscu zatrudnienia. IX edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej Forum Przeciw Depresji stawia sobie za cel znalezienie odpowiedzi na pytanie: Jak „pracować” z depresją?
INSTALACJE I EDUKACJA W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ
Główne aktywności realizowane będą 14 stycznia (środa) w Warszawie. Tego dnia przy wybranych warszawskich biurowcach pojawią się wielkoformatowe nośniki z komunikatami dotyczącymi prognoz Światowej Organizacji Zdrowia związanych z epidemiologią depresji – dane statystyczne na temat przypuszczalnej liczby osób, które mogą zachorować na depresję w najbliższym roku. Nośnikom towarzyszyć będą punkty informacyjno – edukacyjne. Osoby zainteresowane – pracownicy budynków lub też przechodnie – będą mogli otrzymać materiały edukacyjne dotyczące choroby i jej profilaktyki oraz znaczek z motywem stokrotki – symbolem wsparcia osób z depresją.
Dr Sławomir Murawiec specjalista w dziedzinie psychiatrii podkreśla:
Pacjent z depresją, który na co dzień pozostaje aktywny zawodowo, wymaga indywidualnego podejścia i zrozumienia ze strony pracodawcy. Może mieć problemy z pamięcią, koncentracją, bardzo często trudno jest mu poradzić sobie z ilością obowiązków, które są mu powierzane. Co prawda obecny jest w pracy, ale wydajność jego jest znacznie ograniczona. Dlatego tak istotnym jest, aby jak najszybciej otrzymał niezbędną pomoc i optymalne wsparcie terapeutyczne – po to, aby jak najszybciej mógł odczuć poprawę samopoczucia i wrócić do zdrowia.
HAPPENING TEATRU ULICZNEGO ZE SPECJALNYM UDZIAŁEM MIKOŁAJA ROZNERSKIEGO
AMBASADORA KAMPANII FORUM PRZECIW DEPRESJI
PRZEŁAM TABU – OKAŻ WSPARCIE
14 STYCZNIA, W CAŁEJ WARSZAWIE ZAKWITNĄ STOKROTKI! Symbol solidarności z osobami chorującymi na depresję. 14 stycznia, o godzinie 12:30, obok głównego wejścia do budynku Central Tower (dawne Orco Tower) przy skrzyżowaniu ulic T. Chałubińskiego i Al. Jerozolimskich rozpocznie się spektakl uliczny będący wyrazem wsparcia dla osób chorujących na depresję. Następnie korowód aktorów przejdzie na plac przy stacji Metro Centrum, gdzie nastąpi kulminacyjna odsłona widowiska. Zainteresowani przechodnie będą mogli otrzymać materiały edukacyjne i symboliczne stokrotki.
Wspieram działania kampanii, ponieważ los osób chorych na depresję nie jest mi obojętny. Swoją postawą chcę zamanifestować solidarność z chorymi. Zachęcam wszystkich do rozejrzenia się wokoło – może pośród Was jest osoba, która potrzebuje pomocy.– mówi Mikołaj Roznerski, ambasador kampanii Forum Przeciw Depresji.
DYŻURY TELEFONICZNE I AKTYWNOŚCI W INTERNECIE
14 stycznia po raz pierwszy uruchomiony zostanie Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji, który podobnie jak Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA tego dnia czynny będzie od godz. 11:00 do 22:00. Na stronie internetowej dedykowanej kampanii – www.forumprzeciwdepresji.pl odbędzie się również w tych godzinach czat z lekarzami specjalistami w dziedzinie psychiatrii.
Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji czynny będzie przez cały rok, w środy i czwartki w godzinach 17:00 – 19:00 – mówi Katarzyna Urbańska, Dyrektor ds. komunikacji Servier Polska. Telefon dedykowany jest wszystkim, którzy potrzebują konsultacji, pomocy, wsparcia. Otwarcie specjalnej linii jest dla nas szczególnie ważne. Wiele osób wciąż wstydzi się choroby i boi się wykonać pierwszy krok. Jesteśmy po to, aby pomóc przełamać tabu i umożliwić kontakt ze specjalistą.
Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji
22 594 91 00
Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA
22 654 40 41
Czat z lekarzem psychiatrą na stronie www.forumprzeciwdepresji.pl
NOWOŚCI NA STRONIE FORUM PRZECIW DEPRESJI
- Zakładka „Gdzie szukać pomocy” – to miejsce, gdzie znajdują się:
Mapa Punktów Pomocy – unikatowa, ogólnopolska baza kontaktów do Poradni Zdrowia Psychicznego, Przychodni, w których przyjmują lekarze psychiatrzy, Szpitali z Oddziałami Psychiatrycznymi a także prywatnych gabinetów lekarzy specjalistów w dziedzinie psychiatrii.
Ważne Telefony Antydepresyjne – numery telefonów oraz ogólnopolskie infolinie pod którymi osoby z depresją, zaburzeniami psychicznymi czy ofiary przemocy mogą uzyskać wsparcie.
- Zakładka „Forum pod opieką lekarza specjalisty” – to miejsce gdzie można uzyskać poradę bądź odpowiedź na nurtujące pytania. Moderatorem forum jest lekarz psychiatra.
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ
W ramach IX edycji akcji, 23 lutego 2015 roku, podczas Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją, odbędzie się Dzień Otwarty Forum Przeciw Depresji. Zainteresowane osoby będą mogły skorzystać z bezpłatnych konsultacji psychiatrycznych, a także wziąć udział w otwartych specjalistycznych wykładach. Szczegóły dotyczące Dnia Otwartego już wkrótce będą dostępne na stronie kampanii oraz profilu na Facebook’u.
Źródła:
1. „DEPRESSION: A Global Crisis” World Mental Health Day, October 10 2012.
2. Hesse A., Drogi wyjścia z depresji i lęku: Cień duszy, WAM, 2003.
3. Jarema M., Depresja w praktyce lekarza rodzinnego, Termedia, Poznań 2007.