Zapraszamy rodziców i opiekunów na bezpłatne szkolenie na temat kryzysów zdrowia psychicznego i depresji wśród dzieci i młodzieży, które odbędzie się w wersji on-line.
Celem szkolenia jest przekazanie rzetelnej wiedzy i praktycznych informacji na temat prewencji kryzysów w obszarze zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży, jak również potrzeb dzieci w kryzysie emocjonalnym. Uczestnicy otrzymają wiedzę dotyczącą tego jak przebiega depresja u nastolatków, jak ją zauważyć i na czym polegają sygnały ostrzegawcze, jak wyglądają symptomy depresji u nastolatka i jak bardzo różnią się one od objawów tej choroby u osoby dorosłej. Szkolenia poruszą również temat zachowań autoagresywnych u dzieci i młodzieży, wskazówek co należy wiedzieć, aby mądrze wspierać młodą osobę, która dokonuje samouszkodzeń.
Szkolenie realizowane jest w ramach kampanii społecznej Forum Przeciw Depresji, która została objęta patronatem merytorycznym Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego.
Rejestracja
Aby się zarejestrować na szkolenie należy wypełnić formularz dostępny pod linkiem poniżej:
Udział w szkoleniu jest bezpłatny.
*Ilość miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń
*Potwierdzeniem rejestracji jest otrzymanie od organizatorów wiadomości e-mail z informacją o wpisaniu na listę uczestników szkolenia
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:
Moje dziecko jest w kryzysie? Jak rozpoznać i skutecznie wspierać? – 60 min
Jolanta Palma – interwent kryzysowy, suicydolożka
Wyjaśnienie mechanizmów obronnych pojawiających się w odpowiedzi na informację o kryzysie dziecka, które utrudniają skuteczną reakcję, wskazanie efektywnych sposobów komunikacji z dzieckiem, form pomocy dla dziecka i rodzica.
Co myśli i czuje rodzic, który dowiaduje się o tym, że jego dziecko jest w kryzysie
- Omówienie nieskutecznych i skutecznych sposobów reakcji na kryzys dziecka
- Wyjaśnienie czym różnią się poszczególne formy pomocy dziecku w kryzysie (psychoterapia indywidualna, grupowa, rodzinna, farmakoterapia)
- Przedstawienie miejsc, gdzie rodzic i dziecko może uzyskać pomoc (proponuję udostępnianie uczestnikom w materiałach poszkoleniowych spisu ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży).
Jak współpracować ze szkołą na rzecz dziecka z depresją? – 60 min
Lucyna Kicińska – pedagog, suicydolożka, terapeutka narracyjna i koordynatorka platformy „Życie warte jest rozmowy” Od kilkunastu lat związana z organizacjami pozarządowymi specjalizującymi się w pomocy telefonicznej i online dzieciom i dorosłym w trudnych sytuacjach życiowych.
Budowanie motywacji do nawiązywania współpracy ze szkołą, omówienie efektywności poszczególnych sposobów dostosowań do aktualnego funkcjonowania ucznia.
Dlaczego to ważne, by szkoła wiedziała o problemach dziecka.
- Podstawy dostosowań, które szkoła powinna wdrożyć do procesu dydaktycznego
- Zindywidualizowana ścieżka kształcenia – kiedy, dla kogo, jak się ubiegać?
- Nauczanie indywidualne dla ucznia chorującego na depresję.
Sesja pytań i odpowiedzi – 30 min.